SPK Haftalık Bülteni -Ziraat Bankası AŞ'nin her biri 3 milyar lira başlangıç tutarlı "T.C.…

  • Yazı boyutu
SPK Haftalık Bülteni
  -Ziraat Bankası AŞ'nin her biri 3 milyar lira başlangıç tutarlı 
  "T.C.…

SPK Haftalık Bülteni -Ziraat Bankası AŞ'nin her biri 3 milyar lira başlangıç tutarlı "T.C. Ziraat Bankası AŞ A Tipi Şemsiye Fonu"nun ve "T.C. Ziraat Bankası AŞ B Tipi Şemsiye Fonu"nun kuruluşuna izin verilmesine ve fonların katılma paylarının kayda alınmasına ilişkin talebi olumlu karşılandı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Ziraat Bankası AŞ'nin her biri 3 milyar lira başlangıç tutarlı "T.C. Ziraat Bankası AŞ A Tipi Şemsiye Fonu"nun ve "T.C. Ziraat Bankası AŞ B Tipi Şemsiye Fonu"nun kuruluşuna izin verilmesine ve fonların katılma paylarının kayda alınmasına ilişkin talebini olumlu karşıladı.
     SPK Haftalık Bülteni'ne göre, Yapı Kredi Sigorta AŞ, Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ, Bisaş Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ ile Netaş Telekomünikasyon AŞ'nin pay ihraçları kayda alındı.
     Ziraat Bankası AŞ'nin her biri 3 milyar lira başlangıç tutarlı "T.C. Ziraat Bankası AŞ A Tipi Şemsiye Fonu"nun ve "T.C. Ziraat Bankası AŞ B Tipi Şemsiye Fonu"nun kuruluşuna izin verilmesine ve fonların katılma paylarının kayda alınmasına ilişkin talebinin olumlu karşılanmasına karar verildi.
     İş Yatırım Menkul Değerler AŞ'nin 150 milyon lira başlangıç tutarlı "Notus Portföy AŞ Yatırım B Tipi Değişken Yatırım Fonu"nun kuruluşuna izin verilmesine ve fonun katılma paylarının kayda alınmasına ilişkin talebi olumlu karşılandı.
     Şekerbank TAŞ'nin 200 milyon lira başlangıç tutarlı "Şekerbank TAŞ Koruma Amaçlı Şemsiye Fonu"nun kuruluşuna izin verilmesine ve fonun katılma paylarının kayda alınmasına ilişkin talebi ile İntegral Menkul Değerler AŞ'nin "Mustafa Kemal Mah. Eskişehir Devlet Yolu (Dumlupınar Blv.) 9. kilometre No:266 B Blok Çankaya-Ankara" adresinde irtibat bürosu açma talebiyle yaptığı başvuru da olumlu bulundu.
     Censa Menkul Değerler AŞ'nin ortaklık yapısındaki değişiklik ile FED Menkul Değerler AŞ'nin ortaklık yapısındaki değişiklik SPK kaydına alındı.
     Neta Yatırım Menkul Değerler AŞ'nin (Aracı Kurum) pay devri sonrasında oluşacak ortaklık yapısı değişikliğine ilişkin başvuru da olumlu karşılandı.
     Egemen Menkul Kıymetler AŞ'nin ortaklık yapısındaki değişiklikle sermayesinin 1 milyar 100 milyon liradan 1 milyar 600 milyon liraya artırılması; Güney Menkul Değerler AŞ'nin sermayesinin 2 milyon 250 bin liradan 3 milyon liraya artırılması; ATIG Menkul Değerler AŞ'nin de sermayesinin 12 milyon liradan 16 milyon liraya artırılması talebiyle yaptıkları başvuruların da olumlu karşılanması karar verildi.
    
     -Diğer başvurular-
    
     Balatacılar Balatacılık Sanayi ve Ticaret AŞ'nin paylarının İMKB Serbest İşlem Platformunda (SİP) işlem görmesi amacıyla hazırlanan duyuru formu, Kurulun bugünkü toplantısında onaylandı.
     Buna göre, SPK'nın ilgili tebliğinin hükümleri çerçevesinde, onaylanan duyuru formunun Kurul onayını takip eden 10 iş günü içinde Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) ilan edilmesi gerekiyor. Şirketin payları, duyuruyu takiben, İMKB yönetim kurulu kararı gerekmeksizin KAP'ta İMKB tarafından yapılacak işleme başlama duyurusunu takip eden 5'inci iş günü işleme açılacak.
     Öner Menkul Kıymetler AŞ'nin sermaye piyasası faaliyetlerinin kendi talebi üzerine bugünden itibaren 31 Aralık 2012 tarihine kadar geçici olarak durdurulmasına da karar verildi.
    
     -Duyuru ve ilke kararları-
    
     Bu arada, SPK Haftalık Bülteni'nde "Duyuru ve İlke Kararları" başlığında, Sermaye Piyasası Kanunu'nun 1, 7 ve 22/a maddeleri çerçevesinde, tasarruf sahiplerinin hak ve yararlarının korunması amacıyla, payları Borsada işlem gören şirketler ile halka açılmak üzere Kurula başvuran şirketlerin (mevcut başvurular dahil) sermaye artırımlarında uyulmak üzere belirlenen şu esaslara da yer verildi:
     "Başvuruda bulunan şirketlerin iç kaynaklarının, ilgili mevzuatın izin verdiği ölçüde öncelikle (varsa) geçmiş yıllar zararlarının mahsubunda kullanılması esastır.
     Özkaynakları içinde gayrimenkul satış kazancı ile iştirak satış kazancı bulunan şirketler, bu fonları sermayeye ilave etmeden nakit sermaye artırımı yapamazlar."
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir