SPK Haftalık Bülteni -Turkcell'in Kurumsal Yönetim İlkeleri'ne uyum için hazırlanan esas…

  • Yazı boyutu
SPK Haftalık Bülteni
  -Turkcell'in Kurumsal Yönetim İlkeleri'ne uyum için 
  hazırlanan esas…

SPK Haftalık Bülteni -Turkcell'in Kurumsal Yönetim İlkeleri'ne uyum için hazırlanan esas sözleşme tadil tasarıları ile Tebliğde ayrıntılarına yer verilen usullere uygun olarak belirlenen bağımsız yönetim kurulu üyesi aday listesine onay alınması için SPK'ya ivedilikle başvurması gerektiği hususunda uyarılmasına karar verildi -Turkcell'in, Tebliğ hükümlerinin yerine getirilmemesi durumunda Sermaye Piyasası Kanununun ilgili maddesinde yer alan tedbirler de dahil olmak üzere Şirket hakkında yasal işlem tesis edilebileceği konusunda bilgilendirilmesi de kararlaştırıldı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Turkcell'in Kurumsal Yönetim İlkeleri'ne uyum için hazırlanan esas sözleşme tadil tasarıları ile Tebliğde ayrıntılarına yer verilen usullere uygun olarak belirlenen bağımsız yönetim kurulu üyesi aday listesine onay alınması için SPK'ya ivedilikle başvurması gerektiği hususunda uyarılmasına karar verdi.
     Kurul, Turkcell'in Tebliğ hükümlerinin yerine getirilmemesi durumunda Sermaye Piyasası Kanununun ilgili maddesinde yer alan tedbirler de dahil olmak üzere şirket hakkında yasal işlem tesis edilebileceği konusunda bilgilendirilmesini de kararlaştırdı.
     SPK Haftalık Bülteni'ne göre, Türk Telekomünikasyon AŞ'nin esas sözleşme değişiklikleri uygun görüldü.
     Akbank T.A.Ş. B Tipi Şemsiye Fonu Özel Sektör Tahvil ve Bono Alt Fonu ile Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. B Tipi Şemsiye Fonu Kısa Vadeli Tahvil ve Bono Alt Fonu'nun ihraç talepleri olumlu karşılandı.
     Bilfar Holding AŞ, sermayesinin yüzde 95'inden fazlasına 20 ortağın sahip olması nedeniyle Kurulun İhraççıların Muafiyet Şartlarına ve Kurul Kaydından Çıkarılmalarına İlişkin Esaslar Tebliğinin ilgili maddesi uyarınca kendi talebi üzerine Kurul kaydından çıkarıldı.
     Ayes Akdeniz Yapı Elemanları Sanayi ve Ticaret AŞ, Baştaş Başkent Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ, Merit Turizm Yatırım ve İşletme AŞ, Uzertaş Boya Sanayi Ticaret ve Yatırım AŞ'nin, Kurulun ilgili kararları çerçevesinde paylarının İMKB Serbest İşlem Platformunda (SİP) işlem görmesi amacıyla hazırlanan duyuru formları, SPK'nın bugünkü toplantısında onaylandı.
     Payları Serbest İşlem Platformunda İşlem Görecek Halka Açık Anonim Ortaklıklara İlişkin Esaslar Tebliği hükümleri çerçevesinde, Kurul tarafından onaylanmış duyuru formlarının Kurul onayını takip eden 10 iş günü içinde KAP'ta ilan edilmesi gerektiği belirtildi.
     Anılan şirketlerin payları, duyuruyu takiben, İMKB Yönetim Kurulu kararı gerekmeksizin KAP'ta İMKB tarafından yapılacak işleme başlama duyurusunu takip eden 5'inci iş günü işleme açılacak.
    
     -Turkcell'e ilişkin değerlendirme-
    
     Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'nin Kurumsal Yönetim İlkelerinin Belirlenmesine ve Uygulanmasına İlişkin Tebliğde belirlenmiş olan Kurumsal Yönetim İlkelerine uyum sürecinde Kurula gönderilmiş olan esas sözleşme tadil tasarıları ile bağımsız yönetim kurulu aday listesine ilişkin değerlendirme yapıldı.
     Değerlendirme sonucunda; Turkcell tarafından Kurula yönetim kurulu kararı ile iletilmiş bir aday listesinin bulunmaması nedeniyle, Şirketin SPK'ya göndermiş olduğu bağımsız yönetim kurulu aday listesinin değerlendirmeye alınmamasına, bu nedenle Şirket ve Şirketin Denetim Kurulu tarafından Kurula gönderilen bağımsız yönetim kurulu üyesi adaylarının tamamı hakkında herhangi bir değerlendirme yapılmaksızın olumsuz görüş bildirilmesine karar verildi.
     Turkcell tarafından Kurula yönetim kurulu kararı ile iletilmiş bir esas sözleşme değişiklik taslağının bulunmaması nedeniyle, Şirket denetçileri tarafından değerlendirilmesi talep edilen esas sözleşme tadil tasarılarının değerlendirmeye alınmaması kararlaştırıldı.
     Bültende, konuya ilişkin şunlar kaydedildi:
     "Turkcell'in Kurumsal Yönetim İlkeleri'ne uyum için hazırlanan esas sözleşme tadil tasarıları ile Tebliğde ayrıntılarına yer verilen usullere uygun olarak belirlenen bağımsız yönetim kurulu üyesi aday listesine onay alınması için Kurulumuza ivedilikle başvurması gerektiği hususunda uyarılarak, Tebliğ hükümlerinin yerine getirilmemesi durumunda Sermaye Piyasası Kanununun 22. maddesinin 1. fıkrasının (z) bendinde yer alan tedbirler de dahil olmak üzere Şirket hakkında yasal işlem tesis edilebileceği hususunda bilgilendirilmesine karar verilmiştir."
    
     -İstanbul Portföy Yönetimi AŞ'nin sermaye artırımı-
    
     Bültende ayrıca, İstanbul Portföy Yönetimi AŞ'nin sermayesinin 1 milyon 100 bin liradan 1 milyon 350 bin liraya artırılması talebiyle Kurula yaptığı başvurunun olumlu karşılandığı, sermaye artırımı sonrasında ortaklık yapısında değişiklik bulunmadığı da belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir