SPK haftalık bülteni -SPK, Galata Yatırım AŞ'nin halka arz yetki belgesini 6 aylığına iptal…

  • Yazı boyutu
SPK haftalık bülteni
  -SPK, Galata Yatırım AŞ'nin halka arz 
  yetki belgesini 6 aylığına iptal…

SPK haftalık bülteni -SPK, Galata Yatırım AŞ'nin halka arz yetki belgesini 6 aylığına iptal etti -SPK, Utopya Turizm ve Galata Yatırım AŞ hakkında halka arzda yanıltıcı bilgi verildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunma kararı verdi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), halka arzda yatırımcıyı yanıltıcı bilgi verdikleri gerekçesiyle Utopya Turizm ve Galata Yatırım AŞ yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunmaya karar verdi.
     SPK haftalık bülteninde, Utopya Turizm İnşaat İşletmecilik Ticaret AŞ halka arz izahnamesinde, halka arz edilen sermaye piyasası araçlarının değerini ve/veya yatırımcıların kararlarını etkileyecek şekilde Malltepe Park AVM'ye ilişkin eksik ve yanıltıcı bilgi verildiği ve rapor hazırlandığı, fiyat tespit raporunun şirketin gelirlerini ve değerini yüksek gösterecek şekilde hazırlandığı ve şirketin gerçek değerini doğru ve dürüst bir şekilde yansıtmadığı ve bu çerçevede piyasa dolandırıcılığı suçunun işlenmesi nedeniyle, izahnamenin tamamından sorumlu olan şirket Yönetim Kurulu Başkanı Zekai Dursun ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ayşegül Dursun Karaca ile Galata Yatırım AŞ Genel Müdürü Hakan Demirbilek ve Genel Müdür Yardımcısı Ataer Ekener ve fiyat tespit raporunu hazırlayan Araştırma Sorumlusu Yunus Polat Yaman hakkında 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun (SPKn) 47/1/A-3 maddesi ile 6362 sayılı SPKn'nun 107/2 maddeleri kapsamında işlem yapılmak üzere, 6362 sayılı SPKn'nun 115'inci maddesi uyarınca Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verildiği bildirildi.
     Kurul ayrıca şirketin 7 Şubat 2011 tarihinde KAP'ta ilan edilen halka arz izahnamesinde yer alan bilgilerin yanıltıcı olması ve gerçeği dürüst bir şekilde yansıtmaması nedeniyle (varsa) zarar eden yatırımcıların, genel hukuk hükümleri çerçevesinde, yasal koşulların oluşması halinde, ihraççılar Utopya Turizm AŞ ile Zekai Dursun aleyhine ve ihraççılardan tahsil edilemeyen zararlar için ise Galata Yatırım AŞ aleyhine dava açabilecekleri hususunun kamuya duyurulmasına ve bu hususta şirket ortaklarının bilgilendirilmesini teminen konunun yapılacak olan ilk genel kurul toplantısının gündemine alınmasının Utopya Turizm AŞ'den istenmesine karar verdi.
     Kurul, Galata Yatırım AŞ ile ilgili olarak da halka arza aracılık faaliyetlerinin karar tarihinden itibaren 6 ay süreliğine geçici olarak durdurulmasına ve Genel Müdür Hakan Demirbilek, Genel Müdür Yardımcısı Ataer Ekener ile Araştırma Sorumlusu Yunus Polat Yaman'ın karar tarihinden itibaren 6 ay süreliğine imza yetkilerinin kaldırılmasına da karar verdi.
    
     -Yayla Enerji halka arz için Kurul'a başvurdu
    
     SPK haftalık bülteninde Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırımları AŞ'nin 8 milyon 512 bin 337,72 lira tutarlı bedelsiz sermaye artırımı için SPK'ya başvurduğu belirtilirken, Yayla Enerji Üretim AŞ'nin de 4 milyon 550 bin lira nominal tutarlı paylarını halka arz etmek amacıyla Kurul'a başvurduğu kaydedildi.
     Ayrıca Kurul'a sermaye piyasası ihracı için başvuruda bulunanlar arasında Aktif Bank Sukuk Varlık Kiralama AŞ'nin 200 milyon lira tutarlı kira sertifikası, İFM İstanbul Finans Merkezi İnşaat AŞ'nin100 ilyon lira tutarlı gayrimenkul sertifikası ihracı başvursunda bulunduğu belirtildi.
     Bültene göre, Dagi Yatırım 7,2 milyon lira tutarlı bedelli sermaye artırımı için, Ekiz Yağ ve Sabun Sanayi AŞ ise 15 milyon lira tutarlı pay ihraç etmek ve tahsisli olarak ntelikli yatırımcılara satmak için Kurul'a başvurdu.
    
     -Ataç'ta tahsisli sermaye artırımına şartlı izin-
    
     Kurul, Ataç İnşaat ve Sanayi AŞ'nin tahsisli bedelli sermaye artırımına, tahsisli payların satış fiyatının pay başına 1,96 liradan düşük olmaması ve tahsisli olarak payları alanların payları İMKB'de 1 yıl süre ile satamamaları şartı ile onay verdi.
     Kurul ayrıca Balatacılar Balatacılık Sanayi AŞ'nin 6,05 milyon liralık bedelli sermaye artırımını, Erdemir'in 410 milyon liralık bedelsiz paylarını onaylarken, Usaş Uçak Servisi AŞ'nin Ege Kraft Torba Sanayi ve Ticaret AŞ'yi devralması suretiyle birleşmesine Kurul'ca uygun görüş verilmesi talebi, USAŞ ortaklarına 2,48 lira fiyat üzerinden ayrılma hakkının tanınması suretiyle olumlu karşılandığı kaydedildi.
    
     -Mataş'ta çağrı yapmayan VBG Holding'e ceza-
    
     SPK, VBG Holding AŞ'ye Mataş Matbaacılık AŞ ortaklarına çağrıda bulunma yükümlülüğünü yerine getirmemesi nedeniyle 135 bin 926 lira tutarında idari para cezası verilmesine karar verdi.
    
    
    

Bu haberi 194 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir