SPK Haftalık Bülteni -Kurul, hakkında yapılan inceleme sonucunda Finansbank AŞ'ye 20 bin 389…

  • Yazı boyutu
SPK Haftalık Bülteni
  -Kurul, hakkında yapılan inceleme sonucunda Finansbank AŞ'ye
  20 bin 389…

SPK Haftalık Bülteni -Kurul, hakkında yapılan inceleme sonucunda Finansbank AŞ'ye 20 bin 389 lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), hakkında yapılan inceleme sonucunda Finansbank AŞ'ye 20 bin 389 lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi.
     SPK Haftalık Bülteni'ne göre, Sardes Factoring, Gedik Yatırım, Işıklar Enerji ve Yapı Holding ve Eko Factoring'in menkul kıymet ihracı dolayısıyla, Esem Spor'un da kayıtlı sermaye sistemine geçmek veya tavan yükseltmek amacıyla Kurul'a başvurduğu belirtildi.
     Bültende, daha önce ilan edildiği üzere, Kurul'un 25 Ağustos 2011 tarihli toplantısında alınan karar uyarınca, 30 Haziran 2012 tarihi itibariyle devlet iç borçlanma araçlarının Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde müşteri ismine saklanmasına ve izlenmesine başlanacağı anımsatıldı.
     SPK Bülteni'nde ALB Menkul Değerler AŞ'nin kuruluşuna izin verilmesi talebine ilişkin başvurunun olumlu karşılandığı bildirildi. ATIG Menkul Değerler AŞ'nin ve Yatırım Finansman Menkul Değerler AŞ'nin kaldıraçlı alım satım işlemleri faaliyet yetki belgesi alma talebiyle yapmış olduğu başvurunun Kurul tarafından olumlu karşılandığı belirtilen bültende, 4A Danışmanlık ve Gayrimenkul Değerleme AŞ'nin değerleme hizmeti vermek üzere listeye alınmasına karar verildiği ifade edildi.
     SPK Haftalık Bülteni'ne göre, Finansbank AŞ hakkında yapılan inceleme sonucunda, Kurulca yapılan yazılı uyarıya rağmen, bankanın esas sözleşmesinin 17/c maddesini 29 Mart 2012 tarihindeki olağan genel kurul toplantısında değiştirmek amacıyla Kurula başvuruda bulunmaması nedeniyle 20 bin 389 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.
     GCM Menkul Kıymetler AŞ'nin sermayesinin 12 milyon 700 bin liradan 13 milyon 900 bin liraya, Şeker Yatırım Menkul Değerler AŞ'nin sermayesinin ise 25 milyon liradan 30 milyon liraya artırılması artırılması talebiyle Kurula yaptığı başvuru olumlu karşılandı. Anteks Antalya Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ, Rodrigo Tekstil Turizm İnşaat Gıda Ticaret ve Sanayi AŞ, Galata Yatırım AŞ, Atlantik Petrol Ürünleri Ticaret ve Sanayi AŞ, Tümosan Motor ve Traktör Sanayi AŞ ve Mode İş Sistemleri Ticaret AŞ'nin halka açılma amacıyla yapacakları esas sözleşme değişiklikleri de Kurulca uygun görüldü.
     Anteks Antalya Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ, Rodrigo Tekstil Turizm İnşaat Gıda Ticaret ve Sanayi AŞ, Galata Yatırım AŞ, Atlantik Petrol Ürünleri Ticaret ve Sanayi AŞ, Tümosan Motor ve Traktör Sanayi AŞ ve Mode İş Sistemleri Ticaret AŞ'nin kayıtlı sermaye sistemine giriş başvuruları da Kurul tarafından uygun bulundu.
     Bültene göre, İdaş İstanbul Döşeme Sanayii AŞ'nin Kurulun "Halka Açık Anonim Ortaklıkların Fon Çıkışı Gerektirmeyen Sermaye Azaltımı İşlemlerinde Uyulacak İlke ve Esaslar" duyurusu kapsamında 24 milyon liralık çıkarılmış sermayesinin geçmiş yıllar zararlarının mahsubu amacıyla yüzde 75 oranında 18 milyon lira tutarında azaltılarak 6 milyon liraya indirilmesine ve eş anlı olarak yüzde 300 bedelli artırım ile 24 milyon liralık kayıtlı sermaye tavanı içinde yeniden 24 milyon liraya artırılması nedeniyle ihraç ve halka arz edilen 18 milyon lira nominal değerli paylardan tasarruf sahiplerine satış süresi sonunda satılamayan 2 milyon 622 bin 917 lira nominal değerli payların şirkete ortak olmak isteyen Universe Capital Partners LLC'ye satışı talebinin; satışta uygulanacak fiyatın nominal değeri altında olmaması koşuluyla İMKB'nin ilgili pazarında oluşacak fiyattan aşağı olmayacak şekilde belirlenmesi suretiyle olumlu karşılanmasına karar verildi.
     Yonga Mobilya Sanayi ve Ticaret AŞ ve Asil Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ'nin Kurulun ilgili kararları çerçevesinde paylarının İMKB Serbest İşlem Platformunda (SİP) işlem görmesi amacıyla hazırlanan duyuru formları Kurul'un bugünkü toplantısında onaylanırken, Kurul tarafından onaylanmış duyuru formlarının Kurul onayını takip eden 10 iş günü içinde KAP'ta ilan edilmesi gerekiyor. Anılan şirketlerin paylarının, duyuruyu takiben, İMKB yönetim kurulu kararı gerekmeksizin KAP'ta İMKB tarafından yapılacak işleme başlama duyurusunu takip eden 5'inci iş günü işleme açılacağı bildirildi.
     Ata Yatırım Ortaklığı AŞ'nin "Ata Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ" unvanlı bir gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüşümüne ilişkin esas sözleşme değişikliklerine izin verilmesi talebi de olumlu karşılandı.
    
    
    

Bu haberi 188 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir