SPK Haftalık Bülteni (1) -"İkili opsiyon" ve benzeri adlar altında 6 internet sitesi üzerinden…

  • Yazı boyutu
SPK Haftalık Bülteni (1)
  -"İkili opsiyon" ve benzeri adlar altında 6 internet 
  sitesi üzerinden…

SPK Haftalık Bülteni (1) -"İkili opsiyon" ve benzeri adlar altında 6 internet sitesi üzerinden sunulan ürünler veya yürütülen faaliyetlerin, nitelikleri itibarıyla sermaye piyasası aracı veya sermaye piyasası faaliyeti olarak değerlendirilemeyeceğine karar verildi -Kurul, söz konusu internet sitelerinin içerik sağlayıcıları hakkında TCK'nın "Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama" başlıklı maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulmasına, bu sitelere erişimin engellenmesi için de konunun TİB'e intikal ettirilmesine karar verdi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), "ikili opsiyon" ve benzeri adlar altında 6 internet sitesi üzerinden sunulan ürünler veya yürütülen faaliyetlerin, nitelikleri itibarıyla sermaye piyasası aracı veya sermaye piyasası faaliyeti olarak değerlendirilemeyeceğine karar verdi.
     Kurul, söz konusu internet sitelerinin içerik sağlayıcıları hakkında TCK'nın "Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama" başlıklı maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulmasını, bu sitelere erişimin engellenmesi için de konunun TİB'e intikal ettirilmesini kararlaştırdı.
     SPK Haftalık Bülteninde, "duyuru ve ilke kararları" başlığıyla yapılan açıklamada, bazı internet siteleri tarafından "ikili opsiyon" olarak tanıtılan ve finansal araçların fiyat artışının veya azalışının tahminine dayalı olarak internet siteleri aracılığıyla sunulan hizmetler hakkında son dönemde Kurula ulaşan şikayetlerde artış gözlemlendiği kaydedildi.
     Açıklamada, "Şikayetlere konu olan internet siteleri yetkililerince Kurulumuzdan bu tür işlemler için yakın zamanda lisans alınacağı ve buna ilişkin çalışmalar yapıldığı yönünde açıklamalarda bulunulduğu belirlenmiştir. Bahse konu internet siteleri yetkililerince yapılan bu açıklamalar gerçeği yansıtmamakta olup, tasarruf sahiplerinin aldatılmasının önlenmesi amacıyla bu açıklamanın yapılması gereği hasıl olmuştur" ifadelerine yer verildi.
     Kurula iletilen şikayet dilekçelerinde yer verilen internet siteleri üzerinden "ikili opsiyon" ve benzeri adlar altında sunulan ürünler veya yürütülen faaliyetlerin SPK görev ve yetki alanına giren sermaye piyasası aracı veya faaliyeti olup olmadığı hususunda değerlendirmeler yapıldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Bu değerlendirmeler neticesinde; Kurulumuzca 'ikili opsiyon' ve benzeri adlar altında www.optionfair.com, www.optionrally.com, www.tradesmarter.com, www.vopsiyon.com, www.anyoption.com ve www.multiyatirim.com internet siteleri üzerinden sunulan ürünler veya yürütülen faaliyetlerin, nitelikleri itibarıyla Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde, sermaye piyasası aracı veya sermaye piyasası faaliyeti olarak değerlendirilemeyeceğine; anılan internet sitelerinin içerik sağlayıcıları hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 'Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama' başlıklı maddesi kapsamında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasına, söz konusu sitelere erişimin engellenmesi için konunun Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına intikal ettirilmesine karar verilmiştir.
     Yatırımcıların, mağdur olmamaları için, internet siteleri yetkililerinin 'ikili opsiyon' ve benzeri adlar altında sunulan ürün ve yürütülen faaliyetler için yakın zamanda Sermaye Piyasası Kurulu'ndan lisans alınacağı ve buna ilişkin çalışmaların yapıldığı yönündeki ifadelerini dikkate almamaları, bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeleri beklenmektedir."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir