SPK "Finansal Raporlama Tebliğ Taslağı" yayımladı -Finansal raporların kamuya açıklanma süreleri…

  • Yazı boyutu
SPK "Finansal Raporlama Tebliğ Taslağı" yayımladı
  -Finansal raporların kamuya açıklanma süreleri…

SPK "Finansal Raporlama Tebliğ Taslağı" yayımladı -Finansal raporların kamuya açıklanma süreleri kısaltılıyor

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) "Finansal Raporlama Tebliğ Taslağı" yayımlayarak kişi ve kuruluşların görüş ve önerisine açtı.
     SPK'dan yapılan açıklamaya göre, hazırlanan "Finansal Raporlama Tebliği Taslağı" Kurul'un internet sitesinde yayımlanarak 22 Mart 2013 tarihine kadar ilgili kişi ve kuruluşların görüşüne açıldı.
     Açıklamada Finansal Raporlama Tebliği Taslağı'nda temel olarak, işletmelerin finansal raporlarında, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yayımlanacak "Türkiye Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları"nın esas alınmasının zorunlu tutulduğu belirtildi.
     "İşletme" tanımının, yatırım fonları ile konut finansmanı ve varlık finansmanı fonları dışında kalan tüm ihraççılar ve sermaye piyasası kurumlarını kapsayacak şekilde genişletildiğinin ifade edildiği açıklamada, "Böylelikle sermaye piyasasında finansal raporlamaya ilişkin ikincil düzenlemelerde yeknesaklık sağlanmıştır. Finansal raporların kamuya açıklanmasında süreler kısaltılmış, yatırımcıların şirketlerin finansal sonuçları hakkında daha hızlı bilgi almaları sağlanmıştır" denildi.
     Yönetim kurulu yıllık ve ara dönem faaliyet raporlarında bulunması gereken asgari unsurların yeniden düzenlendiği bildirilen açıklamada, tebliğ taslağında finansal raporların, finansal raporlama standartlarına ve Tebliğ hükümlerine uygun olarak hazırlanmasından, sunulmasından ve gerçeğe uygunluğu ile doğruluğundan esas olarak işletmelerin sorumlu tutulduğu; yönetim kurullarının sorumluluğu, kusurları ile sınırlandırıldığı kaydedildi.
     Açıklamada ayrıca "İşletmelerin yönetim kurulları üyeleri arasından en az bir üyenin finansal raporlamadan sorumlu yönetim kurulu üyesi olarak seçilmesine ve finansal raporlara ilişkin sorumluluk beyanının bu üye ile birlikte işletme genel müdürü veya finansal raporlamadan sorumlu işletme yetkilisi tarafından birlikte imzalanmasına ilişkin düzenleme yapılmıştır" ifadelerine yer verilirken finansal raporların ve bağımsız denetim raporlarının, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda yapılan değişikliklere paralel olarak Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nde ilanı zorunluluğunun kaldırıldığı, bunun yerine sadece Borsa ve Kurula bildirim ve işletmelerin internet sitelerinde ilan yükümlülüğü getirildiği vurgulandı.
     Borsada işlem görmesi 30 iş gününden fazla süre ile durdurulan ve borsa kotundan sürekli olarak çıkarılan ve/veya tasfiye halinde bulunan işletmeler ile faaliyetleri geçici durdurulan sermaye piyasası kurumlarının finansal raporlama yükümlülüklerine ilişkin muafiyet kurallarının da düzenlendiği dile getirilen açıklamada "Finansal Raporlama Tebliği Taslağı ile ilgili tüm kişi ve kuruluşlar görüş ve önerilerini 22 Mart 2013 tarihine kadar 'finansalraporlamatebligi@spk.gov.tr' adresine ya da Kurulumuza yazılı olarak gönderilebilirler" denildi.
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir