SPK'dan yeni tebliğ taslağı -SPK, sermaye piyasasında değerleme faaliyetleri ve kuruluşları ile…

  • Yazı boyutu
SPK'dan yeni tebliğ taslağı
  -SPK, sermaye piyasasında değerleme faaliyetleri 
  ve kuruluşları ile…

SPK'dan yeni tebliğ taslağı -SPK, sermaye piyasasında değerleme faaliyetleri ve kuruluşları ile ilgili tebliğ taslağı yayımladı -Değerleme kuruluşlarının yetkilendirilmesinde asgari sermaye şartı kaldırılıyor

Sermaye Piyasası Kurulu, (SPK) sermaye piyasasında değerleme faaliyetine ve faaliyette bulunacak kuruluşlara ilişkin esaslar tebliği taslağını yayımladı.
     SPK'dan yapılan açıklamaya göre "Sermaye Piyasasında Değerleme Faaliyetinde Bulunacak Değerleme Kuruluşlarına ve Değerleme Faaliyetine İlişkin Esaslar Tebliği Taslağı" internet sitesinde kişi ve kuruluşların görüşüne açıldı.
     Açıklamaya göre, sermaye piyasasında değerleme faaliyetlerinin mesleki kurallara uygun, açık ve güvenilir bir şekilde yürütülebilmesi ile değerleme raporlarından beklenen kalitenin artırılması amacıyla, uygulamada karşılaşılan problemler de dikkate alınarak, "Sermaye Piyasasında Değerleme Faaliyetinde Bulunacak Değerleme Kuruluşlarına ve Değerleme Faaliyetine İlişkin Esaslar Tebliği Taslağı" hazırlandı.
     Yapılan açıklamada Tebliğ'de temel olarak; Sermaye piyasasında değerleme faaliyetinin kapsamı; gayrimenkul ile gayrimenkullerin bütünleyici parçaları, gayrimenkul projeleri ve gayrimenkule bağlı haklar ile sınırlı olmak üzere yeniden tanımlandırıldığı belirtildi.
     Tebliğ'de değerleme uzmanlığının bir meslek olarak ele alındığı belirtilirken, mesleğe ilişkin çalışma esasları ve etik ilkelerin ayrıntılı şekilde belirlendiği vurgulandı.
    
     -Asgari sermaye şartı kaldırılıyor
    
     Açıklamada değerleme kuruluşlarının yetkilendirilmesinde asgari sermaye şartının kaldırıldığı, bunun yerine değerleme kuruluşlarına münhasıran görevlendirilecek gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansı sahibi bir yönetim kurulu üyesi nezaretinde çalışacak iç kontrol sistemi kurma ve mesleki sorumluluk sigortası yaptırma zorunluluğu getirildiği kaydedildi.
     Açıklamada ayrıca değerleme kuruluşlarının, merkez dışı örgütlenme ve dışarıdan hizmet alma esasları ilk kez Tebliğ'de düzenlendiği ve dışarıdan hizmet alımlarının sadece Kurul'ca yetkilendirilmiş değerleme kuruluşları ve değerleme uzmanlığı lisansına sahip gerçek kişilerden alınması zorunluluğu getirildiği vurgulandı.
     Değerleme sözleşmesinin detaylarının belirlendiği ifade edilen açıklamada "Değerleme kuruluşlarının bir müşteriyle süreklilik arz eden işler ile ilgili en çok 7 yıl süreyle sözleşme imzalayabilecekleri ve aradan 2 yıl geçmedikçe aynı müşteri ile yeni sözleşme imzalayamayacakları düzenlenmiştir. Değerleme kuruluşlarının yetkileri ile bu yetkilerin iptalinde sorumluluğu tespit edilen değerleme uzmanlarının lisanslarının süreli ve/veya süresiz iptaline ilişkin düzenleme yapılmıştır." denildi.
     Ayrıca açıklamada değerleme kuruluşlarının Kurul'a yapacakları bildirimleri elektronik ortamda (UVAP-DK uygulaması yoluyla) yapabilme imkanı getirildiği belirtilerek "Sermaye Piyasasında Değerleme Faaliyetinde Bulunacak Değerleme Kuruluşlarına Ve Değerleme Faaliyetine İlişkin Esaslar Tebliği Taslağı" ile ilgili olarak, tüm kişi ve kuruluşlar görüş ve önerilerini 22 Mart 2013 tarihine kadar degerlemetebligi@spk.gov.tr e-posta adresine ya da Kurul'a yazılı olarak gönderilebilecekleri kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 207 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir