SPK'dan Kurul ücretlerine indirim

  • Yazı boyutu
SPK'dan Kurul ücretlerine indirim

SPK'dan Kurul ücretlerine indirim

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), sermaye piyasasının gelişimine katkı sağlamak, şirketlerin halka açılmasını teşvik etmek ve ihraç maliyetlerini azaltmak için Kurul ücretlerine indirim yaptı.
     Yapılan açıklamada, yürürlükten kalkan Sermaye Piyasası Kanunu'nda kurul kayıt ücretlerini belirleme yetkisi Bakanlar Kurulu'nda iken, 30 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe giren kanun ile bu yetkinin Kurul Karar Organına bırakıldığı ve sermaye piyasası aracının niteliği, vadesi veya ihraççısı dikkate alınmak suretiyle Kurul Karar Organı tarafından farklı oranlar belirlenmesine imkan sağlandığı hatırlatıldı.
     Kurul Karar Organı'nın bugün yaptığı ilk toplantıda, sermaye piyasasının gelişimine katkı sağlamak, şirketlerin halka açılmasını teşvik etmek ve ihraç maliyetlerini azaltmak için Kurul ücretlerinde indirim yaptığı belirtilen açıklamada, "Yeni uygulamaya göre halka açılmayı teşvik amacıyla Gelişen İşletmeler Piyasasında işlem gören ve görecek olan paylar için daha önce on binde 2 olarak tespit edilen Kurul ücreti yüzde 50 oranında düşürülerek on binde 1'e, mali kuruluşlar dışında kalan reel sektör şirketlerinin tahvil ve bono gibi borçlanma araçları ihraçlarından alınan Kurul ücreti ise yüzde 25 oranında indirilmiştir" ifadelerine yer verildi.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir