SPK Bülteni -İş Bankası 7 milyar 460 milyon liralık borçlanma ihracı için Kurula başvurdu

  • Yazı boyutu
SPK Bülteni
  -İş Bankası 7 milyar 460 milyon liralık 
  borçlanma ihracı için Kurula başvurdu

SPK Bülteni -İş Bankası 7 milyar 460 milyon liralık borçlanma ihracı için Kurula başvurdu

İş Bankası 7 milyar 460 milyon liralık borçlanma ihracı için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) başvurdu.
     SPK haftalık bültenine göre, İş Bankası 7 milyar 460 milyon liralık ve Turkish Faktoring 30 milyon liralık borçlanma aracı ihracı için, Pamuk Factoring ise 50 milyon liralık tahvil ihracı için Kurul'a başvurdu.
     Mutlu Akü ve Malzemeleri Sanayi AŞ, 7 milyon 120 bin 695,86 lira ve Arsan Tekstil Ticaret ve Sanayi AŞ ise 11 milyon 762 bin 500 lira iç kaynaklardan olmak üzere bedelsiz sermaye artırımı için SPK'ya başvuruda bulundu. Makina Tarım Endüstrisi AŞ 34 milyon bedelli sermaye artırımı için Kurul'a başvurdu.
     Royal Halı İplik Tekstil Mobilya Sanayi ve Ticaret AŞ halka açılma amacıyla 15 milyon lira nominal tutarındaki payları için ihraç talebinde bulundu.
    
     -Halka açılma amacıyla kayıtlı sermaye sistemine geçme başvurusunda bulunan ortaklıklar-
    
     Tusaş Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ halka açılma amacıyla kayıtlı sermaye sistemine geçme başvurusu yaptı ve kayıtlı sermaye tavanını 1 milyar liraya yükseltme talebinde bulundu.
     Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi AŞ ve Best İthalat İhracat Pazarlama ve Ticaret AŞ kayıtlı sermaye sitemine geçmek için Kurul'a başvurdu.
    
     -Duyuru ve ilke kararları-
    
     SPK bültenine göre, İMKB'de ve Borsa İstanbul AŞ bünyesinde işlem gören pay senetlerine ve pay senedi endekslerine dayalı türev araçların kendi hesabına alım satımı ile müşteri adına ve hesabına veya kendi adına ve müşteri hesabına alım satımının yapılamayacağı, ancak bankaların imzalamış oldukları acentelik sözleşmesi kapsamında söz konusu işlemlerde acentelik hizmeti verebilecekleri kararı alındı.
     İMKB'de ve Borsa İstanbul AŞ bünyesinde işlem gören pay senedi ve pay senedi endeksleri dışında; döviz, faiz, kıymetli madenler ve taşlar, emtia ve enerji üzerine türev araçların kendi hesabına alım ve satımı ile müşteri adına ve hesabına veya kendi adına ve müşteri hesabına alım satımının yetki almaları koşuluyla yapılabileceği hususunda karar alındı.
     Halka açık ortaklıkların konsolide finansal tablolarının özkaynakları arasında yer alan "Satın Almaya İlişkin Özsermaye Etkisi" hesap kaleminin, Kurulun kar dağıtımına ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde net dağıtılabilir kara ulaşırken bir indirim veya ekleme kalemi olarak dikkate alınmamasına karar verildi.
    
     -Kurul kaydındaki ortaklıkların pay ihraçları-
    
     Kurul, 12 Mart 2013 tarihi itibariyle Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ'nin, BJK Derneğine olan 136 milyon 57 bin 179,04 lira tutarındaki borcunun 114 milyon 970 bin 257 liralık kısmının BJK Derneği tarafından nakden konulan tutarlardan oluştuğu ve muaccel olduğu dikkate alınarak, şirket tarafından yapılması planlanan sermaye artımında şirketin BJK Derneği'ne olan toplam borçlarının sadece 114 milyon 970 bin 257 liralık kısmının BJK Derneği'nin nakit sermaye koyma borcuna mahsup edilebilmesine karar verildi.
     Çelik Motor Ticaret AŞ'nin 50 milyon liralık ve İş Bankası'nın 4 milyar 502 milyon liralık tahvil ihraç talepleri Kurulca onaylandı.
    
     -İdari para cezaları-
    
     Kurul, Standart Gayrimenkul Değerleme Uygulamaları AŞ'ye 55 bin 486 lira, Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ'ye yapması gereken özel durum açıklamasını yapmaması nedeniyle 60 bin lira, Zirve Gayrimenkul Değerleme AŞ'ye 40 bin lira ve Demir Gayrimenkul Değerlene ve Danışmanlık AŞ'ye 40 bin lira idari para cezası verilmesine karar verdi.
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir