SPK 30 yaşında -Başbakan Yardımcısı Ali Babacan: -"Yeni Sermaye Piyasası Kanunu'nda son…

  • Yazı boyutu
SPK 30 yaşında 
  -Başbakan Yardımcısı Ali Babacan: 
  -"Yeni Sermaye Piyasası Kanunu'nda son…

SPK 30 yaşında -Başbakan Yardımcısı Ali Babacan: -"Yeni Sermaye Piyasası Kanunu'nda son aşamaya gelindi" -"İMKB, anonim şirkete dönüştürülerek halka arzı gerçekleştirilecek"

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yeni Sermaye Piyasası Kanunu'nda son aşamaya gelindiğini belirterek, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) anonim şirkete dönüştürülerek halka arzının gerçekleştirileceğini bildirdi.
     Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), kuruluşunun otuzuncu yıl dönümü münasebetiyle, kurumu tanıtan ve Türk sermaye piyasalarının gelişimini ele alan bir kitap yayınladı.
     Kitabın ilk sayfalarında Başbakan Yardımcısı Babacan ile SPK Başkanı Vedat Akgiray'ın mesajları yer aldı.
     Babacan, mesajında, Türkiye'nin 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri ve İstanbul'un da küresel finans merkezlerinden birisi olmasını hedeflediklerini hatırlattı.
     Bu hedefler doğrultusunda uluslararası uygulamalarla uyumlu yeni Sermaye Piyasası Kanunu'nda son aşamaya gelindiğini anlatan Babacan, İMKB'nin anonim şirkete dönüştürülerek halka arzının gerçekleştirileceğini, TAKASBANK'ın ise merkezi karşı taraf olarak yapılandırılacağını belirterek, piyasaların gelişmesinde finansal eğitim ve farkındalığın artırılmasına yönelik yapılan çalışmalara dikkati çekti.
     SPK Başkanı Akgiray ise kısa vadede halka arzları ve yatırımcı sayısını büyütmeyi, uzun planda ise yabancı sermayenin Türkiye'ye olan ilgisinin artırılması ve sürdürülebilir büyümenin sağlanmasını hedeflediklerini ifade etti. Akgiray, bu hedefe ulaşmak için ise kurumsal yönetim anlayışının yaygınlaşması ve kabul görmesine öncelik veren çalışmalar yürüttüklerini ve uluslararası tanıtım ve uluslararası kuruluşlarla daha yakın işbirliğine önem verdiklerini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir