"Sosyal Güvenlik Reformu'nun Yansımaları" konferansı -SGK Yönetim Kurulu Üyesi Bayraktar:…

  • Yazı boyutu
"Sosyal Güvenlik Reformu'nun Yansımaları" konferansı
  -SGK Yönetim Kurulu Üyesi Bayraktar:…

"Sosyal Güvenlik Reformu'nun Yansımaları" konferansı -SGK Yönetim Kurulu Üyesi Bayraktar: -"2023'te kayıt dışılığı yüzde 15 civarına çekmeyi hedefliyoruz"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yönetim Kurulu Üyesi Şemsi Bayraktar, 2023'te kayıt dışılığı yüzde 15 civarına çekmeyi hedeflediklerini söyledi.
     Akyazı Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen "Sosyal Güvenlik Reformu'nun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları, İş Sağlığı ve Güvenliği" konferansında konuşan Bayraktar, tarım sektöründe kayıt dışılığın çok fazla olduğunu anlattı.
     Bayraktar, SGK'nın Türkiye'nin en büyük kurumlarından biri olduğunu belirterek, reformlarla kurumun yapısal sorunlarını çözdüklerini dile getirdi.
     Türkiye'de en önemli sorunun kayıt dışılık olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Kayıt dışılık çok önemli. Topladığımız prim miktarını artıramadığımız takdirde SGK'nın iki yakasının bir araya gelmesi mümkün değil. Gelir arttıkça açık kapanacak. Reformdan sonra kayıt dışılıkla mücadele sonuçlarını vermeye başladı. Ekonomide kaşıt dışılık yüzde 27'ye düştü. 2008'de istihdamda yüzde 61 olan kayıt dışılık yüzde 41'e düştü. Son birkaç yılda 2 milyon kişi kayıt altına alındı" diye konuştu.
     Bayraktar, şöyle devam etti:
     "Yüzde 85 civarında kayıt dışılık, en fazla tarım sektöründe. Tarımda kayıt dışılık çok fazla çünkü kadınlarımızdan kaynaklanıyor. Kadın çiftçilerimiz kayıt dışı çalışıyor. Kadınlarımız aile reisliği kavramından mağdur olduğu için kayıt dışı. Biz de geçmişe dönük bir çalışma yaptık ve kadınlarımızı sosyal güvenlik kapsamına çektik.
     Artık kadın çiftçilerimiz de kayıt altına alınıyor ve emekli olabilecek."
    
     -"Sağlıkta suistimaller var"-
    
     Sağlık sektöründe suistimalleri sonlandırmak istediklerini belirten Bayraktar, "Kayıt dışılığı azaltmak için başlatılan denetimler çok önemli ama 'kaş yapalım' derken göz çıkarmayacağız. Buradaki dengeyi iyi kurmamız lazım. Vergi mükelleflerimizin vergi yükünü biraz azaltmak suretiyle kayıt dışılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu vergi yükünün azaltılması da çok önemli gerçekten" ifadelerini kullandı.
     Bayraktar, sözlerini şöyle tamamladı:
     "2023'te kayıt dışılığı yüzde 15 civarına çekmeyi hedefliyoruz. Bunu hızlı bir şekilde düşürüyoruz ama hedefimizi gerçekleştirmemiz lazım. Fakat suiistimaller sürüyor. Sağlıkta suiistimaller hala devam ediyor. Bunu kabul etmemiz lazım. Bunun önüne geçmek için avuç içi damar tarama sistemi geliyor. Bunun sonuç vereceğine inanıyorum.
     Olmazsa başka yöntemlerle bu suiistimallerin önüne bir şekilde geçeceğiz."
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir