Sönmez'den Bursa açıklaması!

  • Yazı boyutu
Sönmez'den Bursa açıklaması!

BTSO Başkanı Sönmez:"Başta otomotiv olmak üzere ihracatının dörtte üçünü bu yıl küçülme yaşayan AB ülkelerine yapan Bursa, bu gerilemeden en çok nasibini alan kentlerin başında geliyor"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, yılın ilk 5 ayı ihracat rakamlarına ilişkin, "Başta otomotiv olmak üzere ihracatının dörtte üçünü bu yıl küçülme yaşayan AB ülkelerine yapan Bursa, bu gerilemeden en çok nasibini alan kentlerin başında geliyor" dedi.
     Sönmez, yaptığı yazılı açıklamada, küresel krizin en çok vurduğu bölge olan Avrupa Birliği'ndeki daralmanın dış ticarette Bursa'yı önemli ölçüde etkilediğini belirtti.
     Bu yılın ilk beş ayında Türkiye'nin ihracatının yüzde 12.5 arttığını, buna karşılık ithalatının yüzde 1.4 gerilediğini kaydeden Celal Sönmez, şöyle devam etti:
     "Aynı dönemde Bursa'nın ihracatı yüzde 5.48, ithalatı ise yüzde 14.2 düştü. Bu yılın Ocak-Mayıs döneminde Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin ihracatındaki payı yüzde 36.8 gibi tarihi dip seviyelere geriledi. Başta otomotiv olmak üzere ihracatının dörtte üçünü bu yıl küçülme yaşayan AB ülkelerine yapan Bursa, bu gerilemeden en çok nasibini alan kentlerin başında geliyor."
     Sönmez, Bursa'nın üretim teknolojisinin seviyesi nedeniyle doğal pazarının gelişmiş ülkeler olduğunun altını çizerek, şunları aktardı:
     "Oysa görüyoruz ki ihracatta Avrupa Birliği'nden boşalan yeri, daha çok temel ihtiyaçlara odaklanan ülkeler dolduruyor. Bu yılın ilk beş ayında ihracatımız İran'a yüzde 199.8, Irak'a yüzde 37, Suudi Arabistan'a yüzde 63.9, Mısır'a yüzde 63.1 arttı. İhracatımızda geçen yılın aynı döneminde 10'uncu olan İran, bu yıl ikinciliğe çıktı. Dolayısıyla böylesi radikal bir pazar kaymasına adapte olmanın güçlükleri var. Kent olarak pazar çeşitlendirme dinamiği konusunda daha fazla kafa yormalıyız."
     Dış ticaret dengesindeki pozitif gelişmenin mayıs ayında da sürdüğünü ve bu trendin cari açığı iyileştirme konusunda iyimserlik yarattığını belirten Sönmez, Türkiye'nin bu dönemi fırsat bilerek, ihracatın ithalatı karşılama oranını yükseltecek adımları hızla atması gerektiğini bildirdi.
    
    
    


Bu haberi 335 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir