Soğutma makinesi yüzde 70 enerji tasarrufu sağlıyor -Yeni üretilen "Octosense" adlı cihaz ile…

  • Yazı boyutu
Soğutma makinesi yüzde 70 enerji tasarrufu sağlıyor 
  -Yeni üretilen "Octosense" adlı cihaz ile…

Soğutma makinesi yüzde 70 enerji tasarrufu sağlıyor -Yeni üretilen "Octosense" adlı cihaz ile endüstriyel soğutma sektöründe kullanılan enerjide yüzde 70 oranında enerji tasarrufu sağlandığı bildirildi -Cantek Yönetim Kurulu Başkanı Karaca: -"Hem Türkiye'de hem de dünyada ilk defa bir soğutma makinesinde akıllı soğutma mantığı geliştirildi"

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Cantek Soğutma Makineleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, 10 yıllık Ar-Ge çalışmalarının sonucunda geliştirdiği "Octosense" adlı cihaz ile endüstriyel soğutma sektöründe kullanılan enerjide yüzde 70 oranında enerji tasarrufu sağlandığını bildirdi.
     Cantek'in dünya soğuk depolama sektörü literatürüne kazandırdığı ve patentini aldığı akıllı soğutma makineleri "Octosense" cihazına, Uluslararası Teknik Gözetim Birliği (TUV) soğuk odalarda yüzde 70 oranında enerji tasarrufu sağladığına dair rapor verdi.
     Cantek Soğutma Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca, fabrikada düzenlediği basın toplantısında, cihazla ilgili sunum yaptı. Sunumun ardından basın mensuplarına fabrikayı gezdiren Karaca, cihazın üretim aşamalarını anlattı.
     Karaca, Octosense ile dünyada soğutma üretiminin değişeceği bir döneme girileceğini belirterek, Octosense'nin Cantek'in dünya piyasasına kazandırdığı yeni bir kavram olduğunu, devletin enerji tasarrufuna yönelik üretimleri teşvik etmesi gerektiğini söyledi.
     Yeni nesil soğutma makinelerinin müşterisiyle ilişki kurduğunu ve daha az elektrik kullanmasına imkan sağladığına dikkati çeken Karaca, cihazın ne kadar elektrik tüketildiği hakkında bilgi verdiğini, dünyanın en gelişmiş soğutma cihazlarından olduğunu anlattı.
     Akıllı olan makinenin müşterisine göre çalışmasını ve durmasını analiz ettiğini ifade eden Karaca, "Makine uzaktan izlenmeye bağlanabilir. Cihazın üzerinde sıcaklık skalası ve altında da saati var. Bu ürünle ilgili 10 yıldır çalıştırdığımız bir Ar-Ge birimimiz var. 5 yıldan beri akıllı soğutma cihazları üzerine çalışıyoruz. Cihaz akıllı olmasının yanı sıra kullanıcısı ile dost, kullanıcısı ile iletişim kuran bir makineyi piyasaya sürüyoruz" dedi.
     "Hem Türkiye'de hem de dünyada ilk defa bir soğutma makinesinde akıllı soğutma mantığı geliştirildi" diyen Karaca, öncelikli hedeflerinin Türk firmalarını cihazla buluşturmak olduğunu, daha sonra Avrupa'ya büyük bir portalla ürünü satmak istediklerini belirtti.
     Soğuk Oda Kontrol Cihazı Verimlilik Ölçümü Testi'ni rekor bir başarıyla tamamladıklarını anlatan Karaca, şöyle konuştu:
     "20 günlük iki aşamalı ve çapraz test sonucunda soğutma odasının sıcaklığı Octosense ile kontrol edilmiş, yapılan testlerin elektrik tüketimleri ve defrost sonucu ortaya çıkan drenaj suyu miktarları kayıt altına alınmıştır. Testin her iki aşamasında da geliştirilen Octosense modeli ile yönetilen soğuk odada muadillerine göre yüzde 54.59 daha az defrost drenaj suyu çıkardığı tespit edilmiştir. Toplam enerji tüketimlerine bakacak olursak, birinci ve ikinci aşamada Octosense ve standart tip 974 model soğuk oda kontrolörü ile elektrik tüketimleri karşılaştırıldığında, Octosense'nin bu süre zarfında yapmış olduğu ortalama elektrik enerji tasarrufu yüzde 70'dir."
     Türkiye'de soğuk odalarda yılda 1 milyar avro elektrik tüketimi gerçekleştiğini, üretim girdilerinde elektriğin en yüksek gider olduğunu vurgulayan Karaca, Octosense ile soğuk odalarda servis riskinin azalacağını, ürün saklamanın kolaylaşacağını, elektrik tüketiminin asgari düzeye ineceğini söyledi.
     Karaca, ayrıca Amerikan ordusuna soğuk tabut, İngiliz Kraliyet ailesi mutfaklarına soğuk oda gönderen, Afrika'da bazı ülkelere tematik kar mekanları kurma çalışmalarında bulunan Cantek'in dünyada 10 bine ulaşan müşteri portföyüne sahip olduğunu bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 400 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir