Soğuk hava, Osmaniyeli çiftçiye yaradı -Ispanak üretiminin yapıldığı diğer bölgelerde havaların…

  • Yazı boyutu
Soğuk hava, Osmaniyeli çiftçiye yaradı
  -Ispanak üretiminin yapıldığı diğer bölgelerde
  havaların…

Soğuk hava, Osmaniyeli çiftçiye yaradı -Ispanak üretiminin yapıldığı diğer bölgelerde havaların soğuk gitmesi, Türkiye'nin ıspanak ihtiyacının yüzde 50'den fazlasının karşılandığı Kadirli ilçesinde talebi artırdı -Aralık ayında hasadına başlandığında kilosu 20-30 kuruştan satılan ıspanağın fiyatının 50-60 kuruşa çıkması üreticileri memnun etti

Türkiye'nin ıspanak ihtiyacının yüzde 50'sinden fazlasının karşılandığı Kadirli ilçesinde, diğer üretim bölgelerinde havaların soğuk gitmesi nedeniyle talebin artması üreticiyi sevindirdi.
     Aralık ayında hasadına başlandığında kilosu 20-30 kuruş arasında satılan ıspanağın fiyatı, 50-60 kuruşa çıktı.
     Osmaniye Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ıspanağın Kadirli için önemli tarımsal ürünlerden biri olduğu belirtti.
     Kadirli'nin yanı sıra İç Anadolu ve Ege Bölgelerinde de ıspanak üretimi yapıldığını anlatan İspir, ilçedeki üretime olan ilginin hasat dönemi başında yetersiz olduğunu hatırlattı.
     Diğer üretim bölgelerinde havaların soğuk ve yağışlı gitmesi nedeniyle ihtiyacın Kadirli'den karşılanmaya başlandığını bildiren İspir, şunları kaydetti:
     "Diğer üretim bölgelerindeki soğuk ve yağışlı hava nedeniyle, Türkiye'nin ıspanak ihtiyacının yüzde 50'den fazlası bu aralar Kadirli bölgesinden karşılanıyor. Aralık ayında hasadına başlanan ıspanağın kilosu 20-30 kuruştan satılıyordu. Son günlerde talebin artmasıyla ıspanağın kilo fiyatı 50-60 kuruşa çıktı. Ayrıca bu yılki rekolte de sevindirici düzeyde."
     Çiftçi Hasan Söyler de sezona kötü başlamalarına rağmen şuan üretim ve talepten oldukça memnun olduklarını belirterek, fiyatın artmasının da üreticiyi sevindirdiğini söyledi.
     Ispanakların tarladan toplanması işini yürüten Abdullah Topalak ise her gün 25 işçiyle birlikte sabahın ilk ışıklarıyla tarlaya gelerek topladıkları ıspanağı Türkiye'nin çeşitli yerlerine gönderdiklerini anlattı.
    
    
    

Bu haberi 306 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir