SOCAR, akaryakıt avında!

  • Yazı boyutu
SOCAR, akaryakıt avında!

Türkiye’ye Petkim ile adımını atan Azeri Socar şimdi kimin peşinde?

Türkiye’ye Petkim ile adımını atan Azeri Socar’ın gözü akaryakıt dağıtım pazarında. Socar, BP Türkiye’yi satın alarak bir kalemde pazarın yüzde 10’unu ele geçirme niyetinde. Tabii İngiliz BP’yi ikna edebilirse!

Akaryakıt dağıtım piyasasında hareket tam gaz devam ediyor. Doğan Holding'in Full Akaryakıt'ın yüzde 60'ını alarak sektöre geri dönmesinin ardından şimdi de kulislerde, uzun zamandır Türkiye'de akaryakıt dağıtım işine girmek isteyen Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar'ın dev bir isimle sektöre adım atacağı konuşuluyor. Socar'ın, 2010 yılında Meksika'daki çevre felaketinin ardından hızla yıpranan ve bazı ülkelerden çıkma kararı alan İngiliz petrol devi BP ile pazarlık masasında olduğu öne sürülüyor. Kulislerde, tarafların anlaşmaya yakın olduğu ve son anda bir sorun yaşanmazsa önümüzdeki günlerde imzanın atılacağı ifade ediliyor.

599 İSTASYONU VAR

Yüksek sesle olmasa da bir süredir Türkiye pazarından çıkacağı konuşulan BP'nin toplam 599 istasyonu bulunuyor. Socar'ın, BP'yi satın alması durumunda Azeri şirketi sektörde ilk 4'e girmiş olacak. Socar Türkiye Başkanı Kenan Yavuz geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada “Akaryakıt dağıtımında bir satın alma da olabilir, kendimiz de bir şirket kurabiliriz” diyerek bu konuda net işareti vermişti. 2008’de Petkim'in yüzde 51'lik hissesini Turcas ile birlikte 2 milyar 40 milyon dolara satın alarak Türkiye pazarına giren Socar'ın Azerbaycan devlet şirketi olduğu için son dönemde yüksek petrol fiyatlarından yararlandığı ve şirketin elinde önemli bir nakit kaynağı bulunduğu belirtiliyor. Bir diğer söylenti ise Socar'ın dağıtımda bununla da yetinmeyeceği ve Petkim'deki ortağı Turcas ile birlikte yeni adımlar atacağı yönünde.

BP’Yİ ALIRSA BİR ANDA İLK DÖRDE GİRİYOR

Türkiye akaryakıt piyasasında sıfırdan pazara girmek oldukça zorlu bir süreç. Çünkü pazarın yüzde 75'i beş büyük şirketin elinde. Yani toplam 48 şirketten 5'i pazarın dörtte üçünü elinde bulundururken, kalan 43 şirket yüzde 25'lik alan için kapışıyorlar. Kulislerde konuşulduğu gibi Azeri Socar eğer Türkiye'de akaryakıt dağıtım şirketi kurduktan hemen sonra Türkiye'den çıkmak istediği konuşulan İngiliz BP'yi satın alırsa bir anda yüzde 9.8 yani yüzde 10'luk pazar payı ile ilk dördün içine giriyor. Bu de sektöre yeni giren biri için rekabette büyük avantaj demek.

Kaynak : Hürriyet


Bu haberi 274 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir