"Siz benim başımın tacısınız"

  • Yazı boyutu
"Siz benim başımın tacısınız"

TESK Genel Başkanı Palandöken:"Bir tane odayı bile kapattırmam, kapattırmayacağız""Odalar kapandıktan sonra ben odaları ne yapayım. Siz benim başımın tacısınız"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkar odalarının bazılarının kapatılacağı, bazılarının ise birleştirileceği yönündeki çalışmalarla ilgili, "Bir tane odayı bile kapattırmam, kapattırmayacağız" dedi.
     TESK ve Ankara Üniversitesi iş birliği ile Antalya'daki Ramada otel'de esnaf ve sanatkar odaları birliği yöneticilerine yönelik düzenlenen hijyen konulu seminere, Türkiye'nin 81 ilindeki oda temsilcileri katıldı.
     Bendevi Palandöken, seminer öncesi yaptığı konuşmada, verilen hijyen eğitimlerini 4 ilde daha düzenleyeceklerini, imkanlar dahilinde de eğitimleri üyelere kadar ulaştırmayı istediklerini söyledi. Söz konusu toplantılara 81 ildeki oda ve mesleki örgütlerin başkanları ile yönetim kurulları üyelerini de davet ettiklerini anlatan Palandöken, bu şekilde sorunları çözmek istediklerini vurguladı.
     Türkiye'nin bugünkü ekonomik istikrarının sağlanmasında esnaf ve sanatkarların büyük fedakarlıklar gösterdiğine dikkati çeken Palandöken, konfederasyon olarak esnaf ve sanatkarların sıkıntılarını en üst düzeyde kişilere ulaştırdıklarını belirtti.
     Bu kurumun Ahi Evran teşkilatı gibi olduğunu ifade eden Palandöken, "Bu kurumu kimse küçültemez. Kimse. (Böl, parçala, odaları kaldır, delege sistemi, farklı düşünce modelleri...). Hiçbirine itibar etmeyeceğiz. Palandöken burada oldukça böyle bir şey olmaz. Bir tane odayı bile kapattırmam, kapattırmayacağız. Öyle güçlünün, güçsüzü dövdüğü, öyle yalancı pehlivanlara da meydanı kaptırmayacağız" dedi.
     Mücadelelerini hep birlikte sürdüreceklerini belirten Palandöken, "Korku rüzgarı salıp, korku atmosferi oluşturup, 'Kapatırım senin odanı' diyenlere sizler de 'Dur' diyeceksiniz" diye konuştu. "Odalar kapandıktan sonra ben odaları ne yapayım. Siz benim başımın tacısınız" diyen Palandöken, "İstediğiniz zaman, istediğiniz şekilde bunu tartışırız. Sizin hakkınızı aramak için de elimden geleni yapmak zorunda olduğum bir makamdayım. Ben başkaları gibi başka şeylerin arkasına sığınıp, farklı bir tavır sergilemem mümkün değil" şeklinde konuştu.
     Palandöken, kendisinin esnaf ve sanatkarlarla var olduğunu, esnaf ve sanatkarların kendisi için geniş bir aile olduğunu söyledi. Esnaf ve sanatkarların verdiği heyecanın herşeyin üstünde olduğunu belirten Palandöken, Türkiye'de esnaf ve sanatkarın tanımı için hep birlikte çalışacaklarını anlattı.
     Geçen hafta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bir protokol imzaladıklarını hatırlatan Palandöken, protokol kapsamında ekmek satan bakkallar ve lokantaların denetiminde 81 ildeki esnaf ve sanatkar birliklerinin yetkili kılındığını, bu şekilde birliklerin bakanlık ile esnaf arasında diyalog kurduğunu vurguladı.
    
     -Tezgahların günün koşullarına adaptasyonu-
    
     Yetkililerin esnaf ve sanatkarların sıkıntılarını bildiğine de işaret eden Palandöken, şunları kaydetti:
     "Dünya konjonktürü ile baktığınızda artık geleneksel yapının farklı bir boyuta eriştiğinin bilinci içinde olacağız. Çalışma hayatının yenikliklere, teknolojiye, bilime yönelmesine gayret edeceğiz. İmkanları zorlayacağız. Tezgahlarımızın günün koşullarına adaptasyonu sağlamak için önemli çalışmalar yapıyoruz. AB projeleri bunlardan bir kaçıdır. Yeter ki bir fikir üretin. Birlikten her zaman rahmet doğar, ayrılıktan hiç kimseye fayda gelmez."
     Palandöken'in konuşmasının ardından Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Nevzat Artık ile Prof. Dr. Tansel Şireli, esnaf ve sanatkar odaları birliği başkanları ve üyelerine hijyen konusunda seminer verdi.
    
    
    


Bu haberi 253 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir