Siyah incirde "ethephon" kullanımı ile mücadele -UYMSİB Başkanı Çalı: "Hem teknik hem de yasal…

  • Yazı boyutu
Siyah incirde "ethephon" kullanımı ile mücadele
  -UYMSİB Başkanı Çalı: "Hem teknik hem de yasal…

Siyah incirde "ethephon" kullanımı ile mücadele -UYMSİB Başkanı Çalı: "Hem teknik hem de yasal açıdan sakıncalı olan ancak piyasaya erken girmek maksadıyla siyah incirde kullanılan 'ethephon' hormonu ile mücadelede başarıya ulaştık, bu konuda tedbiri elden bırakmayacağız"

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, "Hem teknik hem de yasal açıdan sakıncalı olan, ancak piyasaya erken girmek maksadıyla siyah incirde kullanılan 'ethephon' hormonu ile mücadelede başarıya ulaştık, bu konuda tedbiri elden bırakmayacağız" dedi.
     Çalı, Bursa Valisi Şahabettin Harput'u ziyaretinde, yıl boyunca gerçekleştirilen meyve sebze ihracatı ve sektörde yaşanan sıkıntıların ihracata olan etkilerine ilişkin bilgi verdi.
     Siyah incirde, kaçak olarak kullanımı yaygınlaşan ve meyveyi hasat zamanından önce olgunlaştıran "ethephon" ilacının incirdeki kaliteyi düşürdüğünü ifade eden Çalı, bir süre öncesine kadar üreticilerin yaklaşık yüzde 70'inin kullandığı bu ilaca karşı 2010 yılında başlatılan mücadelede başarıya ulaştıklarını, bundan sonra da tedbiri elden bırakmayacaklarını vurguladı.
     Çalı, bu sene aldıkları ürünün çok kaliteli ve geri dönüşlerin olumlu olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti:
     "Bu yıl ürünler için gerçekten çok kaliteli bir yıl oldu. Gönderdiğimiz her ürünün analiz sonuçları olumluydu ve ürünler birkaç 'çürük elma' hariç şikayet almadı. Bu, kimyasallara karşı gösterilen mücadelenin olumlu bir sonucudur. Hem teknik hem de yasal açıdan sakıncalı olan ancak piyasaya erken girmek maksadıyla siyah incirde kullanılan 'ethephon' hormonu ile mücadelede başarıya ulaştık, bu konuda tedbiri elden bırakmayacağız. İncirde bu sene yaklaşık 25-26 bin ton civarında bir üretim gerçekleşti. İhracatımız ise üretimin yarısından biraz daha fazla yaklaşık 14 bin ton civarında yapıldı. İhracatta kimyasal maddelerden temiz olarak tanıtılan Bursa siyah incirinin bu imajının bozulmaması için çalışıyoruz."
     Genel olarak meyve ve sebze ihracatında kalitenin daha da yükseldiğini ifade eden Çalı, Bursa'nın nadide meyvesi siyah incirin iç ve dış piyasalarda yakaladığı başarılı tablonun korunması gerektiğini vurguladı.
     Çalı, yüzde 2-3 oranında Ege ve Akdeniz Bölgesi'nden ihraç edilen incirdeki tehlikelere işaret ederek, ülke olarak oluşabilecek olumsuz algının önüne geçilmesi gerekliliği konusunda uyarılarda bulundu. Çalı, "(Bu Aydın inciri, bu Mersin inciri) olarak konuya bakılmayacak, 'Türk inciri' denilecek. Bu nedenle konunun öneminin o bölgelerde de kavranması gerekli. Kesim ve ihraç tarihlerine uymayanlar var. Bu konunun üzerinde de durulması gereklidir" dedi.
    
     -Vali Harput-
    
     Vali Harput da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kaliteli üretimin devamlılığı konusundaki denetimleri sürdüreceklerini, Bursa'nın, "tarım kenti" özelliğinin hep ön planda yer alacağını söyledi.
     Harput, nar üretimindeki açığa dikkat çekerek, "Güney Kore, Türkiye'den nar talep ediliyor ve narı istediği şekilde bulamadığında yetkili makamlara iletiyor. Nar üreticileri için açık bir pazar var" dedi.
     Bursa'nın kimliğini su, tarih, Uludağ, şeftali, kestane, incir gibi değerlerin oluşturduğunu belirten Harput, "UYMSİB, Bursa adını, ulusal ve uluslararası çalışmalarda dünyanın dört bir yanına taşıyor. Bu noktada gerçekten ciddi bir iş yapılıyor. Ayrıca doğanın korunmasına da katkı sağlanıyor. Sizi takdir ve tebrik ediyorum" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir