Sivil Havacılık Komisyonu toplantısı -Staj sürelerinde standardın sağlanması ve ihtiyaç duyulan…

  • Yazı boyutu
Sivil Havacılık Komisyonu toplantısı
  -Staj sürelerinde standardın sağlanması ve ihtiyaç 
  duyulan…

Sivil Havacılık Komisyonu toplantısı -Staj sürelerinde standardın sağlanması ve ihtiyaç duyulan meslek gruplarının yıllara göre analizinin yapılması amacıyla 2 ayrı alt çalışma grubu oluşturulacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında geçen yıl imzalanan protokol çerçevesinde kurulan Sivil Havacılık Komisyonu, ikinci toplantısını gerçekleştirdi.
     SHGM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Komisyon Başkanı Prof. Dr. Durmuş Günay'ın başkanlığında 5 Mart 2013'te SHGM hizmet binasında gerçekleştirilen toplantıya, üniversitelerin Meslek Yüksek Okulları ile Sivil Havacılık Meslek Yüksek Okulları olmak üzere toplam 15 yüksek öğretim kurumu katıldı.
     İstanbul, Atılım, İstanbul Kültür, Akdeniz, Dicle, Kırklareli, Türk Hava Kurumu, Ege, Girne Amerikan, Erciyes, Anadolu, Özyeğin, Kapadokya MYO, Atatürk, Gümüşhane üniversitelerinin meslek yüksek okullarından öğretim üyelerinin katıldığı toplantıda, Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) ve THY temsilcileri de yer aldı.
     Emniyet Yönetim Sistemi'nin (SMS) müfredata eklenmesi, sivil havacılık alanında yabancı dil zorunluluğu ve Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı'nın (ÖYP) güncel ihtiyaçlara göre belirlenmesi ve üniversitelerin 2013 Eğitim Yılı Staj Dönemi İhtiyaçları ve işletmelerden alınan staj kontenjanlarının ele alındığı toplantıda ayrıca, staj yapacak öğrencilerin staj süresi boyunca alacağı ücret ve staj başlamadan önce staj akdi yapılması konuları görüşüldü.
     Toplantı sonrasında, stajdaki öğrencilerin sigortalanması ve staj yerlerinin ayarlanabilmesi için komisyon tarafından yeni bir birim kurulmasının yanı sıra staj sürelerinde standardın sağlanması ve ihtiyaç duyulan meslek gruplarının yıllara göre analizinin yapılması amacıyla da 2 ayrı alt çalışma grubu oluşturulmasına karar verildi.
     Yer hizmetleri, yolcu hizmetleri, terminal hizmetleri, temsil gözetim ve uçuş operasyon (işletmecilik) staj içeriklerinin Yer İşletme Eğitimi Alt Çalışma Grubu tarafından, kabin hizmetleri staj içeriğinin Kabin Memurluğu Eğitimi Alt Çalışma Grubu tarafından ve Hat/Hangar Bakım staj içeriğinin Hava Aracı Bakım Eğitimlerinin Alt Çalışma Grubu tarafından hazırlanması da toplantıda alınan kararlar arasında yer aldı.
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir