Sivil Havacılık Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirdi

  • Yazı boyutu
Sivil Havacılık Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirdi

Sivil Havacılık Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirdi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ile Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanlığı arasında imzalanan İşbirliği Protokolü kapsamında kurulan Sivil Havacılık Komisyonu, ilk toplantısını gerçekleştirdi.
     SHGM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi'nin ev sahipliğinde 8 Ocak 2013 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi ve Sivil Havacılık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Durmuş Günay, SHGM Genel Müdür Yardımcısı ve Sivil Havacılık Komisyonu Başkan Yardımcısı Fatih Olcay ve Üniversite ve Meslek Yüksekokullarının temsilcileri katıldı.
     Toplantıda, Sivil Havacılık Komisyonu Çalışma Esasları ile birlikte sivil havacılık eğitimi veren okullarda bir yıllık yabancı dil öğreniminin ön koşul olması ve öğrencilerin staj ihtiyacının sektör işletmeleri tarafından karşılanması, sivil havacılık eğitimi verecek öğretim elemanlarının sayısının artırılması gibi önemli gündem konuları ele alındı.
     Toplantıda, protokol gereği oluşturulması öngörülen ve toplantı öncesinde katılımcılara taslağı gönderilen "Sivil Havacılık Komisyonu Çalışma Esasları" komisyon üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. Kabul edilen esaslara göre, Sivil Havacılık Komisyonu, yılda en az 2 defa Mart ve Eylül aylarında toplantı düzenleyerek gündemdeki konuları ve çalışma grupları tarafından hazırlanan raporları görüşecek.
    
     -Öğrencilerin stajları ve yarı zamanlı istihdam olanakları artırılacak-
    
     Açıklamaya göre, okulların staj ihtiyacının sektör firmaları tarafından karşılanması konusunun da ele alındığı toplantıda, üniversite ve meslek yüksekokullarının staj talep dosyalarının 1 Şubat 2013 tarihine kadar Komisyon sekretaryasına gönderilmesi ve ayrıca, okulların bakım merkezleri ile yaptıkları staj protokollerinde SHGM'nin gerekli desteği vermesi kararı alındı.
     Bununla birlikte sivil havacılık alanında eğitim veren okulların öğrencilerinin, işletmelerin yarı zamanlı veya sözleşmeli istihdam kapasitesinden daha etkin faydalanması için gerekli çalışmaların yapılması konusunda görüş birliğine varıldı.
     Sektörün, İngilizce bilen personel istihdamı sıkıntısı yaşaması nedeniyle üniversitelerin sivil havacılık alanında programları bulunan meslek yüksekokullarında 1 yıllık İngilizce eğitim vermesi önerisinin Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na sunulmasına karar verilen toplantıda, diğer taraftan, sivil havacılık alanında öğretim elemanı sayısının artırılması amacıyla ÖYP gibi imkanlardan sivil havacılık eğitimi veren okulların ve öğretim görevlilerinin yararlandırılmasının da YÖK nezdinde gündeme getirilmesi konusunda mutabakat sağlandı. Komisyon toplantısında ayrıca, durum tespiti, ihtiyaç analizi ve çalışma grupları oluşturmak amacıyla toplam 12 kişiden oluşan bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verildi.
    
    
    

Bu haberi 236 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir