Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü: -"SHGM, dış hat uçuş ağının geliştirilmesi amacıyla iki aylık…

  • Yazı boyutu
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü:
  -"SHGM, dış hat uçuş ağının geliştirilmesi amacıyla 
  iki aylık…

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü: -"SHGM, dış hat uçuş ağının geliştirilmesi amacıyla iki aylık dönemde 5 ülkeyle ikili havacılık müzakerelerinde bulunacak ve Amerika ile gerçekleştirilecek uluslararası bir havacılık konferansına da ev sahipliği yapacak"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM), 2 aylık dönemde 5 ülkeyle ikili havacılık müzakerelerinde bulunacağı ve Amerika ile gerçekleştirilecek uluslararası bir havacılık konferansına da ev sahipliği yapacağı bildirildi.
     SHGM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, yurt dışı uçak seferlerinin arttırılması ve uçuş ağına yeni noktaların eklenmesi amacıyla yürüttüğü ikili havacılık müzakerelerine 2013 yılında da hız kesmeden devam ediyor.
     İç hatlarda uçuş gerçekleştirilmeyen güzergahların teşvik edilmesine yönelik uygulamayı hayata geçiren SHGM'nin Şubat-Mart döneminde yapacağı ikili havacılık müzakerelerine ilişkin programı kapsamında, Şubat ayında Belçika ve Mısır, Mart ayında ise Arnavutluk, Macaristan ve Rusya olmak üzere toplam 5 ülkeyle ikili havacılık müzakereleri için masaya oturacak. SHGM, 1-4 Mayıs tarihleri arasında ise Amerika Konferansı'na ev sahipliği yaparak Amerika kıtasındaki ülkelerle ikili havacılık müzakerelerinde bulunacak.
     İç hatlarda 49, dış hatlarda 200 nokta olmak üzere toplamda 249 noktaya ulaşan uçuş ağıyla dünyanın en büyük 5. uçuş ağına sahip ülke konumundaki Türkiye'nin, müzakereler sonunda imzalanacak ikili havacılık anlaşmaları kapsamında uçuş ağına yeni noktaları eklemesi ve mevcut noktalara olan sefer sayılarını arttırması bekleniyor.
     2012 yılında 21 yeni ülkeyle daha ikili havacılık anlaşması imzalayarak önemli bir rekora imza atan ve dünya genelindeki ikili havacılık anlaşma sayısını 143'e yükselten Türkiye, geçen yıl ayrıca revize edilen 22 anlaşmayla da yurtdışındaki mevcut uçuş noktalarına 220 ilave frekans hakkı sağladı.
     SHGM'nin ikili havacılık anlaşmalarına yönelik hedefinde, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'ne (ICAO) üye 192 ülkenin tümüyle ikili havacılık anlaşması imzalamak yer alıyor. SHGM, ayrıca bu yıl içinde ICAO'nun karar alma organı durumundaki Konsey Üyeliği'ne adaylığını da koyarak, söz konusu hedef kapsamında önemli mesafe sağlamayı planlıyor.
    
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir