Sivil havacılık anlaşması yapılan ülke sayısı 140 ulaştı -ICAO üyesi 192 ülkenin tamamı ile sivil…

  • Yazı boyutu
Sivil havacılık anlaşması yapılan ülke sayısı 140 ulaştı
  -ICAO üyesi 192 ülkenin tamamı ile sivil…

Sivil havacılık anlaşması yapılan ülke sayısı 140 ulaştı -ICAO üyesi 192 ülkenin tamamı ile sivil havacılıkta işbirliği hedefleyen SHGM, Orta Afrika ile Havacılık anlaşması imzaladı

Türkiye'nin sivil havacılık anlaşması imzaladı ülke sayısı 140'a ulaştı. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) üyesi 192 ülkenin tamamı ile sivil havacılıkta işbirliği hedefleyen Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Orta Afrika Cumhuriyeti ile havacılık anlaşması imzaladı.
     SHGM'den yapılan yazılı açıklamada, SHGM'nin bu yıl içinde imzaladığı havacılık anlaşmalarının sayısının 19'a ulaştığı belirtildi.
     Uçuş ağının geliştirilmesi amacıyla havacılık anlaşmalarına büyük ağırlık veren SHGM'nin ICAO üyesi 192 ülkenin tamamı ile havacılık anlaşması imzalamayı hedeflediği belirtilen açıklamada, özellikle Afrika ülkeleri ile imzalanan anlaşma sayısında büyük artış yaşandığı kaydedildi.
     Bu hafta içinde Orta Afrika Cumhuriyeti ile imzalanan Sivil Havacılık Anlaşması ile Türkiye'nin Afrika'da anlaşma yaptığı ülke sayısı 45'e yükseldiği ifade edilen açıklamada, dünya genelinde ise anlaşma yapılan ülke sayısının 140'a ulaştığı belirtildi.
     SHGM'nin ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirilen ikili havacılık müzakerelerinin ardından, iki ülke arasındaki uçuşların başlatılmasına imkan veren anlaşma imzalandığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "2012'nin Haziran ayında SHGM tarafından İzmir'de gerçekleştirilen 'Türkiye-Afrika Sivil Havacılık Konferansı' esnasında parafe edilen anlaşma doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapılarak mutabakata varıldı.
     Türkiye adına Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Bahri Kesici ve Orta Afrika adına Levi Yakete tarafından imzalanan anlaşmaya göre, ülkemizden tayin edilen havayolu işletmeleri Türkiye'deki tüm noktalardan, Bangui ve daha sonra Orta Afrika Cumhuriyeti'nde belirlenecek bir noktaya uçuş gerçekleştirebilecek. Orta Afrika Cumhuriyeti'nden tayin edilen havayolu işletmeleri ise Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki tüm noktalardan İstanbul ve daha sonra ülkemizde belirlenecek bir noktaya haftada toplam on dört (14) frekans tarifeli yolcu seferleri ve kısıtlama olmaksızın tarifeli kargo seferleri düzenleyebilecek.
     Ayrıca söz konusu anlaşma ile tayin edilen taşıyıcıların üçüncü taraf dahil olmak üzere; kod paylaşımı, bloke yer ve diğer ticari uygulamalar gibi pazarlama uygulamalarına katılabilmesine de olanak sağlandı.
     Bu anlaşma ile 54 Afrika ülkesinden 45 tanesi ile anlaşma yapılmış, Afrika'daki uçulacak nokta sayısı 54, frekans sayısı ise 471'e yükselmiştir."
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir