Şirketlerin sicil bilgileri, reel sektöre açılacak

  • Yazı boyutu
Şirketlerin sicil bilgileri, reel sektöre açılacak

Şirketlerin sicil bilgileri, reel sektöre açılacak

Şirketlerin, çek veya senet kabul edeceği kişinin sicilini görmesine imkan sağlayacak uygulamaya ilişkin Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) işbirliğinde protokol imzalanacak.
     TOBB'dan yapılan yazılı açıklamada, şirketlerin, çek veya senet kabul edeceği kişinin sicilini görmesine imkan sağlayacak uygulamaya ilişkin protokolün 1 Mart 2013 Cuma günü saat 09.00'da Kredi Kayıt Bürosu ile TOBB'un işbirliğinde imzalanacağı bildirildi.
     Bu protokol ile ticaret hayatında yeni bir dönemin başlayacağı ifade edilen açıklamada, şirketlerin, TOBB'un 81 ildeki odaları vasıtasıyla KKB ile sözleşme yaparak sicil bilgilerine ulaşabileceği ve bunları üçüncü kişilerle paylaşabileceği belirtildi.
     Bu sayede çek ya da senet almak durumunda olan müteşebbislerin işinin daha da kolaylaşacağının altı çizilen açıklamada, şirketlerin çek veya senet kabul edeceği şirketin sicilini görüp buna göre karar alabileceğine dikkat çekildi.
     Böylece özellikle karşılıksız çek ile ilgili hapis cezasının kalkmasından sonra azalan çeke olan güven ve itibarın yeniden artacağı vurgulanan açıklamada, yurtiçinde ticari faaliyetlerin yapılmasının kolaylaşacağı ve ticaret hacminin artacağı bildirildi.
     Protokolün imza törenine Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz'in katılmasının beklendiği ifade edildi.
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir