Sırbistan, Gazprom'la 2021 yılına kadar anlaştı -Rusya'nın Gazprom şirketi anlaşma kapsamında…

  • Yazı boyutu
Sırbistan, Gazprom'la 2021 yılına kadar anlaştı
  -Rusya'nın Gazprom şirketi anlaşma kapsamında…

Sırbistan, Gazprom'la 2021 yılına kadar anlaştı -Rusya'nın Gazprom şirketi anlaşma kapsamında Sırbistan'a, mevcut fiyatından yüzde 13 oranında indirimle, her yıl 5 milyar metreküp doğalgaz verecek -Sırbistan Başbakanı Daçiç: "Güney Akım projesinin, Bosna-Hersek'teki Sırp Cumuhriyeti üzerinden geçmesi, Sırbistan için çok önemli"

Sırbistan hükümeti, Rusya'nın Gazprom şirketi ile yılda 5 milyar metreküp doğalgaz alımı konusunda 8 yıllık anlaşma imzaladı.
     Başkent Belgrad'da, Sırbistan'ın "Srbijagas" şirketi Genel Müdür Duşan Bayatoviç ile Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksei Miller tarafından imzalanan anlaşmaya göre Gazprom, mevcut fiyatından yüzde 13 indirimle, Sırbistan'a her yıl 5 milyar metreküp doğalgaz teslim edecek.
     Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç, imza töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Rusya ile ikili ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini belirtti, bu kapsamda 10 Nisan'da Moskova'yı ziyaret edeceğini bildirdi.
     Gazprom'la ilişkilerin de önemine işaret eden Daçiç, böylesi büyük yatırım ve projelerin, Sırbistan'ın genel ekonomik kalkınmasına da büyük katkı sağladığını söyledi.
     Rusya'nın Gazprom şirketinin, Sırbistan Petrol Endüstrisi (NIS) şirketine şimdiye kadar yaklaşık 2 milyar avro yatırım yaptığını, yaklaşık 3 milyar avro daha yatırım yapacağını dile getiren Daçiç, 1,7 milyar avroya mal olması planlanan "Güney Akım" projesinin Sırbistan'daki kısmına da gelecek yıl başlanacağını kaydetti.
     "Sırbistan, Gazprom ile ilk defa uzun vadeli bir anlaşmaya imza attı ve bu anlaşma 2021 yılına kadar sürecek" diyen Daçiç, "Güney Akım" projesinin, Bosna-Hersek'teki Bosna Sırp Cumhuriyeti üzerinden geçmesinin, Sırbistan için çok önemli olduğunu ifade etti.
     Başbakan İvitsa Daçiç, "Güney Akım" projesi ile ilgili Sırbistan'daki çalışmaların 2016 yılına kadar bitirilmesinin planlandığını belirtti.
    
     -Sırbistan'a yüzde 13 "stratejik ortak" indirimi-
    
     Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksei Miller de imzalanan anlaşmanın kendileri açısından stratejik önem taşıdığını söyledi.
     Sırbistan'a verecekleri doğalgazın fiyatının mevcut fiyattan yüzde 13 daha ucuz olacağını açıklayan Miller, "Bu aslında, Sırbistan'ın bizim stratejik ortağımız olduğunu gösteriyor. Sırbistan'la şimdiye kadar birçok başarılı projemiz oldu. Gelecek için de çok büyük hedeflerimiz var" diye konuştu.
     Gazporm ile Sırbistan arasında iyi bir işbirliği bulunduğunu belirten Miller, Sırbistan Petrol Entüstrisi şirketinin Gazprom'la işbirliğine başladıktan sonra gelirinin geçen yıla kadar 7 kat arttığını söyledi.
     Aleksei Miller, "Güney Akım" projesinden ilk doğalgazın Bulgaristan kıyılarına Aralık 2015'te geleceğini, Sırbistan'a ise 2016 yılında ulaşacağını belirtti.
     Bosna-Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin Başkanı Milorad Dodik, şubat ayındaki Moskova ziyareti sırasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan, Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı'nın Bosna Sırp Cumhuriyeti'nden geçecek kolunun projenin ayrılmaz parçası olacağına ilişkin söz aldıklarını açıklamıştı.
    
    
    

Bu haberi 219 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir