Sinop ekonomisine güç katanlara plaket -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Yeni anayasayla yeni…

  • Yazı boyutu
Sinop ekonomisine güç katanlara plaket
  -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Yeni anayasayla 
  yeni…

Sinop ekonomisine güç katanlara plaket -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Yeni anayasayla yeni reformların yapılması halinde, Türkiye dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girebilir"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Yeni anayasayla yeni reformların yapılması halinde, Türkiye dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girebilir" dedi.
     Hisarcıklıoğlu, Sinop Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) tarafından Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen "Sinop Ekonomisine Güç Katanların Plaketle Ödüllendirilmesi" töreninde yaptığı konuşmada, girişimci ruhun beyinlere yerleştirilmesi gerektiğini söyledi.
     Özellikle kadınların ve gençlerin girişimciliğe teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Eğer zenginleşmek, zengin olmak istiyorsak bunu yapmak durumundayız" diye konuştu.
     Türkiye'nin her yıl 750 bin kişiye iş bulma mecburiyeti olduğunu, 8 yıl sonra bu sayının 1 milyonu bulacağını bildiren Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:
     "Düşünebiliyor musunuz, batıda bulunan birçok ülkenin nüfusuna eş değer. İnsana biz iş bulmak mecburiyetindeyiz. Bu işi kim verecek- Artık devlet eliyle iş yok, bitti. Kim verecek, özel sektör verecek. Özel sektörün kaynağı da girişimcidir. Her yıl artan nüfusla 100 bin girişimci ortaya çıkartıyor olmamız lazım. AB'de kadının istihdama katkısı yüzde 64 seviyesinde. Girişimcilikte bundan da düşüğüz, yüzde 6'dayız. Etrafınıza bakın bakalım kaç tane girimci var- Yok. Onun için babalara önemle rica ediyorum, herkes erkek evladını girişimci yapmak peşinde, muhakkak kızlarınızı da girişimci olarak yetiştirmek durumundasınız."
    
     -"Yapısal reformlara odaklanmamız gerek"-
    
     Türkiye'nin önündeki tıkanıklığın aşılması için yeni bir anayasanın şart olduğunu savunan Hisarcıklıoğlu, "Yeni anayasayla yeni reformların yapılması halinde, Türkiye dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girebilir. Yapısal reformlara odaklanmamız gerek" dedi.
     Türk vatandaşında müthiş bir girişimci ruhu olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:
     "Başka bir millette olmayan bir müteşebbis ruhu var. Bizim hedefimiz var, ülkemizi 2023'te, Cumhuriyetimizin 100. yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmak. Biz de bunu sizlere güvenerek yapacağımıza inanıyoruz. Bizi 2023 kesmez arkadaşlar. Bu bizim atalarımıza da yakışmaz. Bize yakışan kaçıncı sırada olmak, birinci sırada olmak."
     Konuşmaların ardından 36 genç kadın ve erkek girişimciye törenle plaketleri verildi.
     Hisarcıklıoğlu, törenin ardından Sinop Valiliği'ni ziyaret etti.
    
    
    

Bu haberi 307 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir