Simülatör sertifikasyonu protokolü -SHGM, uçuş eğitimleri için büyük önem taşıyan…

  • Yazı boyutu
Simülatör sertifikasyonu protokolü
  -SHGM, uçuş eğitimleri için büyük önem taşıyan…

Simülatör sertifikasyonu protokolü -SHGM, uçuş eğitimleri için büyük önem taşıyan simülatörlerin sertifikalandırma denetimlerinde işbirliği yapmak üzere HAVELSAN ile protokol imzaladı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), uçuş eğitimleri için büyük önem taşıyan simülatörlerin sertifikalandırma denetimlerinde işbirliği yapmak üzere HAVELSAN ile protokol imzaladı.
     SHGM'den yapılan yazılı açıklamada, pilotluk eğitimlerinde hem uçuş okullarında (FTO) hem de tip yetkisi eğitim merkezlerinde (TRTO) her türlü uçuş şartlarını temsil eden simülatörlerde uçuş eğitimleri yapıldığı ve bu uçuşların gerçek uçuş yerine sayıldığı belirtildi.
     Simülatörlerin kullanımı, eğitimlerin etkinliğini büyük oranda arttırmakla birlikte gerçek uçuş trafiğinden etkilenmeme, acil durum eğitimlerini rahatlıkla uygulayabilme, yapılan uçuşun detaylı kaydını tutma, akaryakıt yerine elektrik kullanma ve zaman tasarrufu gibi birçok fayda sağladığının bildirildiği açıklamada, "Simülatörde yapılan eğitimlerin gerçek uçuş yerine sayılabilmesi için, bu cihazların gerçek uçuşu temsil edip etmediklerinin ve niteliklerini korumaya devam edip etmediklerinin periyodik olarak sertifikasyon işlemlerinin tekrarlanması gerekmektedir" denildi.
     İmzalan protokolle başlatılacak yeni uygulama kapsamında SHGM'nin, simülatörlerin sertifikasyon işlemlerini yaparken Türkiye'de simülatör üretimi konusunda tek olma özelliğine sahip HAVELSAN'ın teknik bilgi birikiminden ve uzman personelinden yararlanacağının ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Böylelikle ülkemize simülatörlerin sertikasyonu kabiliyeti kazandırılmasının yanı sıra simülatör işletmelerinin ve uçuş eğitim organizasyonlarının halihazırda Avrupa Sivil Havacılık Emniyeti Ajansı EASA'nın üyesi olan ülkelere yaptırmış oldukları simülatör sertifikasyonunda harcadıkları kaynağın ülke içinde kalması amaçlanıyor.
     Ülkemizde kullanılan simülatörler nitelikleri bakımından ikiye ayrılmaktadır. Birincisi, belirli bir tipte uçağı tam olarak yansıtmakta olan Tam Uçuş Simülatörleridir (FFS). İkincisi ise belirli bir tipi değil jenerik bir uçağı yansıtan, aletli uçuş eğitimi (IR) ve Çoklu Mürettebat İşbirliği Eğitimi (MCC) için kullanılmakta olan Uçuş ve Seyrüsefer Usulleri Eğitim Simülatörleridir (FNPT-II). Ülkemizde Antalya'da 1, İstanbul'da 11 olmak üzere 12 Tam Uçuş Simülatörü, 9 da Uçuş ve Seyrüsefer Usulleri Eğitim simülatörü olmak üzere toplam 21 simülatör bulunmaktadır."
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir