Şimşek:"Vergi 75 milyonun hakkı"

  • Yazı boyutu
Şimşek:"Vergi 75 milyonun hakkı"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Taktir edersiniz ki kayıt dışı, terör kadar tehlikeli bir şeydir. Çünkü 75 milyon kişiden bir şeyleri alıkoymak, 75 milyon kişinin hakkına riayet etmemektir" dedi.

     Şimşek, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) toplantı salonunda düzenlenen "Mersin 2011 yılı Vergi Rekortmenleri ve Başarılı İhracatçıları Ödül Töreni"nde, küçük esnafın sıkıntılarına değinerek, yakın tarihte TBMM'nin Maliye Bakanlığı'nın bir tasarısını kabul ettiğini ve bu sayede çok önemli adımlar atıldığını söyledi.
     Daha önce gerçek usule tabi mükelleflerin basit usule geçemediklerini ifade eden Şimşek, bunun kaldırıldığını belirterek, ayrıca artık vergi dairelerine vergi muafiyet belgesi verebileceğini bildirdi.
     Şimşek, Türkiye'deki vergiyi sadece küçük esnafın ödemediğini dile getirerek, "Vergiyi küçükler ödemiyor. Türkiye'deki en büyük bin firma, toplam vergilerin yüzde 45'ini ödüyor. Mersin'de durum nasıl, detaylara vakıf değilim ama, Mersin'de alınan verginin büyük bölümü ithalattan alındığını düşünüyorum. Yine de tabi ki esnafımız aylık ortalama 28 lira civarında vergi ödüyor. Biz vergi ödeyen herkese müteşekkiriz. Bu ülkede sermayesini istihdam yaratmak üzere tahsis eden, risk alan herkesin başımızın üstünde yeri var" diye konuştu.
    
     -Vergi 75 milyonun hakkı-
    
     Verginin "75 milyonun hakkı" anlamına geldiğine değinen Şimşek, şunları kaydetti:
     "Doğru vergi alınmadığı zaman 75 milyona, doğru hizmet ulaştırılamıyor veya ülkemiz borçlanmak zorunda kalıyor. Borçlandığımız zaman, gelecek nesillere yük oluyoruz. Kayıt dışı kalındığında aslında şirketler kendine zarar veriyor. Bankalar onlara güven duymadığı için ekstra teminat istiyor. Dolayısıyla büyüyemiyor, kredi alamıyor. Bu kendilerine verdikleri zarar. Taktir edersiniz ki, kayıt dışı, terör kadar tehlikeli bir şeydir. Çünkü 75 milyon kişiden bir şeyleri alıkoymak, 75 milyon kişinin hakkına riayet etmemektir. Bu, insanların hakkın almak bir anlamda hırsızlık yapmaktır. Düzenli vergisini ödemek, bu ülkeye yapılan her yatırımda katkısı olmak demektir. Sizler düzenli vergi ödediğiniz zaman, bu ülkede daha iyi işler yapılır. Öğrencilerimizin iyi yetiştirilmesinde sizlerin emeği var. Allah sizden razı olsun."
     Şimşek, kayıt dışının hiç bir yerde sıfır olmadığına dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Kayıt dışı biliniz ki, hiç bir yerde sıfır değildir. Ama önemli olan bunu uygun bir seviyeye getirmektir. AB'de ortalama kayıt dışı oranı yüzde 19-20 civarı. Ama bunun altında veya üstünde olan ülkeler var. Mesela Avusturya'da yüzde 7. Daha yüksek ülkeler de var. Bizim ülkemizde bunlardan biri, yüzde 27. Bizim arzumuz daha aşağılara çekmek. Zaten ülkemize yakışan da bu. Bizim düzenli olarak reform yapmamız lazım. Geldiğim günden beri, tüm birimlere söylediğim şey şu; bizim mükelleflere saygıyla, şükranla yaklaşmamız lazım. Mükellef bizim için hakikaten çok önemli. Özellikle son 2-3 yıldır yasal anlamda reform anlamında, çok önemli kararlar aldık. Mükellefimizin hayatını kolalaştırmaya yönelik çok önemli adımlar attık."
    
     -340 bin ilave mükellef-
    
     Bakan Şimşek, toplantı sırasında gündeme gelen kayıt dışı ekonomiye de değinerek, şöyle devam etti:
     "Kayıt dışı ekonomi, sadece vergi kaybı değil. Çeşitli riskleri gündeme getiriyor. Kayıt dışının üzerinde çok durulması gereken 2 önemli boyutu var. Birincisi haksız rekabet. Hakikaten bu önemli bir husus. Diğer konu ise, maalesef ölçek küçük kalıyor. Dolayısıyla uluslararası rekabette zorlanılıyor. Arzulanan inovasyon getirilemiyor. Son bir kaç yıldır, en azından kendi adıma söyleyeyim, kayıt dışı üzerine çok konuşmaktan çok bir şeyler yapmaya özen gösteriyoruz. Mesela bir sürü konut sahibi var. Kiraya da veriyor, gelir elde ediyor. Ama genelde kapımızı çalmıyor. Biz buna ulaşalım dedik. Sigorta, tapu ve bankalardan aldığımız bilgiler doğrultusunda ev sahiplerine mektup gönderdik. Gerçekten büyük bir başarı elde ettik. Bu sene 340 bin civarında ilave mükellef kazandık."
    
     -Vatandaş, devletten alacağına karşılık faiz alacak-
    
     Vergi törenlerinde bilgilendirici bir sunum yapmaya özen gösterdiğini belirterek, bu çerçevede faydalı olacağına inandığı sunumunu yapan Şimşek, toplumda vergi noktasında yanlış anlaşılan konuları grafikler eşliğinde anlattı.
     Şimşek, elektronik ortamda yürütülen çalışmaların artırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü, bu kapsamda elektrik fatura uygulamasını başlattıklarına işaret ederek, gelecek süreçte bu çalışmayı peyder pey, büyüteceklerini kaydetti.
     Şu anda devletin alacağına çok titizlik davrandığını anlatan Şimşek, "Ama konu sizin alacağınıza gelince eh... Bu konuda da çalışma yürütüyoruz. Önümüzdeki süreçte bununla ilgili çok yakında çalışma olacak. Bu kapsamda, sizden alacağımıza ne kadar faiz ödüyorsak, sizin alacağınıza da aynı faizi ödeyeceğiz. Bu çok demokratik bir uygulama ve bana göre çok önemli. Maliye Bakanlığı olarak, eksikliklerimiz var, zaman zaman yanlış uygulamalarımız var. Ama kendimizi iyileştirmeye özen gösteriyoruz ve bu konudaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.
     Şimşek, daha şeffaf ve hesap verebilir hale gelmek istediklerini dile getirerek, "Bir kanun hazırlığı içerisindeyiz. Vatandaş, devletin parasının nereye gittiğini en ince detayına kadar öğrenip, görebilecek. Bunu bizden kimse istemedi. Ama yapmalıyız. Vatandaş, paranın nereye harcandığını görmeli" dedi.
     (Sürecek)


Bu haberi 231 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir