"Silah yasağından korkan Amerikalı Türk silahına sarıldı" -Savunma ve havacılık sektörü, en fazla…

  • Yazı boyutu
"Silah yasağından korkan Amerikalı Türk silahına sarıldı"
  -Savunma ve havacılık sektörü, en fazla…

"Silah yasağından korkan Amerikalı Türk silahına sarıldı" -Savunma ve havacılık sektörü, en fazla ihracatı ABD'ye yaptı -Ocak-Şubat döneminde Türkiye ihracatı yüzde 5,6 artarken, savunma ve havacılık ihracatı yüzde 33 yükseldi -Bu yılın ilk 2 ayında sektörün ABD'ye ihracatı ise, yüzde 38 oranında arttı -SSI Başkanı Latif Aral Aliş: -"Bugün ABD'de bir çakı almak için bile sıra bekleniyor, Türk firmaları talebi karşılamak için tam kapasite çalışıyor"

ABD'de silah satışına yönelik kısıtlamaların gündeme gelmesi ve yasak ihtimalinin, silah satışlarını ikiye katladığı, Türk firmalarının da Ocak - Şubat döneminde en fazla ihracatı ABD'ye gerçekleştirdiği belirtildi.
     Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) Başkanı Latif Aral Aliş, "Bugün ABD'de bir çakı almak için bile sıra bekleniyor. Türk firmaları talebi karşılamak için tam kapasite çalışıyor" dedi.
     Yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin en genç ihracatçı birliklerinden olan Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI), ikinci milli katılımlı fuar organizasyonunu Almanya'nın Nürnberg kentinde düzenlenen "IWA Avcılık ve Atıcılık Fuarı"na gerçekleştirdi. Yaklaşık 50 Türk firmasının katıldığı fuarda, savunma ve güvenlik sistemleri, yazılım, kara, hava, deniz araçları ve teçhizatları ile elektronik harp sistemlerine yönelik ürünler sergilendi.
     Fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan SSI Başkanı Latif Aral Aliş, ilk iki gün itibariyle fuarın amacına ulaştığını söyledi. Fuarın hafif silahlar kategorisinde dünyanın ikinci büyük fuarı olduğunu dile getiren Aliş, "Biz ülke olarak silaha meraklı biliniriz, ama aslında en az meraklı ülkelerden biriyiz. Tüm dünyadan profesyonel ziyaretçiler burada silahları ve sektördeki son gelişmeleri inceliyor. Avcılık ve atıcılığı bir spor olarak yapan profesyonellerin çoğu bu fuarda" görüşünü ifade etti.
     Aliş, Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ABD'den pek çok alıcının da IWA Fuarında Türk firmalarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdiği bilgisini verdi.
    
     -En fazla ihracat ABD'ye-
    
     Sektörün güncel ihracat rakamlarını da değerlendiren Aliş, ABD'de gündeme gelen silah yasağının satışları hızlandırdığını, özellikle Türk firmalarının talebi karşılamak için yoğun bir biçimde çalıştığını vurguladı.
     Ocak - Şubat döneminde Türkiye ihracatı yüzde 5,6 artarken, SSI ihracatının yüzde 33 artışla 164 milyon dolara çıktığını hatırlatan Aliş, "Birliğimiz, Ocak - Şubat döneminde en fazla ihracatı yüzde 38 artış ile ABD'ye yaptı. Bugün ABD'de bir çakı almak için bile sıra bekleniyor. Türk firmaları talebi karşılamak için tam kapasite çalışıyor" yorumunu yaptı.
    
     -"Dünyanın en büyük ilk 100 firması içinde 5-6 firmamız olur"-
    
     Bu yılın sonunda 1,5 milyar dolarlık ihracat rakamına rahatlıkla ulaşacaklarını savunan Aliş, yaklaşık 60 firma ile kurdukları ihracatçı birliğinin bugün 164 üyeye sahip olduğunu vurguladı.
     Aliş, "2013 yılı sonuna kadar üye sayımız 250 olur. Savunma ve havacılık sanayi herkesin hemen girebileceği bir alan değil, büyük altyapı bilgisi gerekiyor. 2023 yılında 25 milyar dolar hedefimizi rahatlıkla yakalarız ve dünyanın en büyük yüz firması içinde 5-6 Türk firması kendine yer bulur" öngörüsünü de paylaştı.
    
    
    

Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir