Sigorta uyuşmazlıkları sigortalılar lehine sonuçlandı -Uyuşmazlıklar nedeniyle Sigorta Tahkim…

  • Yazı boyutu
Sigorta uyuşmazlıkları sigortalılar lehine sonuçlandı
  -Uyuşmazlıklar nedeniyle Sigorta Tahkim…

Sigorta uyuşmazlıkları sigortalılar lehine sonuçlandı -Uyuşmazlıklar nedeniyle Sigorta Tahkim Komisyonuna yapılan başvuru sayısı, bu yılın ilk yarısında yüzde 15 artarak 4 bini aştı -Çözüme ulaştırılan 2 bin 500 başvurunun yüzde 60'ı sigortalılar lehine sonuçlandı

Sigorta Tahkim Komisyonuna uyuşmazlıklar nedeniyle başvuru sayısının, bu yılın ilk yarısında yüzde 15 artarak 4 bini aştığı belirtilerek, söz konusu dönemde çözüme ulaştırılan 2 bin 500 şikayet başvurusunun yüzde 60'ı sigortalıların lehinde sonuçlandı.
     Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, sigortalılar ve sigorta şirketleri arasındaki uyuşmazlıkları çözmek için kurulan Sigorta Tahkim Komisyonuna yapılan başvuru sayısı, bu yılın ilk yarısında yüzde 15 artarak 4 bini aştı.
     Sigorta Tahkim Komisyonu tarafından söz konusu dönemde çözüme ulaştırılan 2 bin 500 şikayet başvurusunun yüzde 60'ı sigortalıların lehinde sonuçlandı.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Sigorta Tahkim Komisyonu Müdürü Metin Karacan, yılın ilk yarısında komisyona ulaşan şikayetlerin yüzde 40'ını trafik sigortalarının oluşturduğunu belirterek, "Başvurularının yüzde 34'ünü kasko, yüzde 9'unu yangın sigortaları, yüzde 4'ünü sağlık sigortaları ve yüzde 2'sini hırsızlık sigortaları oluşturdu" ifadelerini kullandı.
     Karacan, Sigorta Tahkim Komisyonuna ilk kuruldukları yıl olan 2002'de bin 200 şikayet geldiğini, bugün ise bu sayının 4 binin üzerine çıktığını ifade ederek, "Rakamlar tahkim sisteminin ülkemizde benimsenmeye başladığını gösteriyor" dedi.
     Tahkim sisteminin maliyet ve hız açısından mahkemelere göre çok daha avantajlı bir sistem olduğunu aktaran Karacan, başvuruların ortalama iki aylık süre içinde çözüme ulaştırıldığını kaydetti.
    
     -Başvuruların yüzde 37'si İstanbul'dan-
    
     Karacan, komisyonun asıl hedefinin sigorta uyuşmazlıklarının çözümündeki birinci başvuru adresi haline gelmek olduğunu belirterek, 5 yıl içinde Türkiye'de yaşanan sigorta uyuşmazlıklarının büyük çoğunluğunu, komisyon çatısı altında çözmeyi hedeflediklerini ifade etti.
     Komisyonu gelen başvuruların yüzde 37'sinin İstanbul'dan geldiği aktaran Karacan, "Yılın ilk 6 ayında İstanbul dışında en fazla başvuru yapılan 3 il, yüzde 9 ile Ankara, yüzde 6 ile İzmir ve yüzde 4 ile Kocaeli şeklinde sıralandı" dedi.
     Karacan, Sigorta Tahkim Komisyonu'nun asıl kurulma amaçlarından birinin sigorta sektörüne güven tazelemek olduğunu ve artık sigorta sahiplerinin, avukat ve dava masrafı olmadan haklarını arayabilecekleri bir yer olduğunu kaydetti.
     Metin Karacan, Sigorta Tahkim Komisyonu gibi kurumların sektörün kalite standartlarını daha da yukarı çekmeye yardımcı olacağını da ifade etti
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir