Siber Güvenlik Strateji Çalıştayı yapıldı

  • Yazı boyutu
Siber Güvenlik Strateji Çalıştayı yapıldı

Ulusal güvenlik stratejilerinin konuşulduğu ve bu alanda yapılması gerekenlerin tartışıldığı, Broaderway Forum Siber Güvenlik Strateji Çalıştayı, Ankara'da gerçekleştirildi.

    Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Huawei'nin ana sponsor olarak destek verdiği etkinlik, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın himayelerinde, Bilgi Güvenliği Derneği ve Türkiye Barolar Birliği işbirliğinde, siber güvenlik konusunda Türkiye'nin ihtiyaçları ve yol haritasını belirlemeye yönelik Ulusal Siber Güvenlik Strateji Belgesi Çalıştayı dün yapıldı.
     Kamu, üniversite ve özel sektörden katılımcıların siber güvenlik konusunda bilgilerini paylaştıkları etkinlik, Türkiye'nin mevcut durumunun, sorunlarının ve çözüm önerilerinin paylaşıldığı bir platform oldu.
     Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Prof Dr. Mustafa Alkan, Siber Güvenliğin tüm dünya ülkelerinin öncelikli ve önemli gündem maddesi haline geldiğinden bahsederek, "Ülkeler ciddi anlamda siber tehdit ve tehlikeyle karşı karşıyadır" dedi.
     Türkiye'nin de bu tehdit ve tehlikeye maruz kaldığını ifade eden Alkan, uluslararası istatistiklere göre Türkiye'nin siber tehdit ve saldırı altında olan ülkeler arasında yer aldığını belirtti.
     "Ülkemize karşı yöneltilen siber tehdit ve saldırılar her geçen gün yoğunlaşarak artmaktadır. Bilgi kaynaklarımız ve kritik altyapılarımız risk altında bulunmaktadır. Tüm yurt sathında siber güvenlik konularında gerek bireylerin, gerek kurumların bilgi güvenliği farkındalığının ve bilgi düzeyinin geliştirilmesinin milli bir görev olduğunu düşünüyoruz" değerlendirmesini yapan Alkan, bu amaçla, Siber Güvenlik Strateji Belgesi Taslak Çalışması'nı başlattıklarını dile getirerek, bu çalıştay sonrasında nihai hale getirecekleri taslak metni Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na sunacaklarını söyledi.
     Çalıştay kapsamında, Huawei Siber Güvenlik Uzmanı Dr. Huang Feiyi de, "Siber Tehditler ve Çözümler" başlıklı konuşmasında siber güvenlikle ilgili dünyadaki son gelişmeleri aktardı.
     Huawei Türkiye Kamu Kurumsal İlişkiler Direktörü Hakan Bakır ise, günümüzde hayatın her alanının hızla sayısallaştığını vurguladı ve bu ortamda sayısal varlıkların, endüstrinin, altyapının ve bireylerin risklere karşı korunmasının büyük önem taşıdığını söyledi.
     Mobil cihazlardan ev aletlerine, otomobillerden akıllı binalara günlük hayatımızdaki her şeyin ağ üzerinden birbirine bağlı olduğu sayısal dünyada siber güvenlik konusunun ülkeleri, operatörleri ve son kullanıcıları tehdit eden global bir sorun olduğunu belirten Bakır, bu konuda uluslararası işbirliğine gidilmesi gerektiğine işaret etti.
     Bakır, bu konuda da Huawei olarak kurmuş oldukları Küresel Siber güvenlik Komisyonu ile Ar-Ge, tedarik zinciri, satış ve pazarlama ile teknik servisleriyle ilgili tüm süreçlere entegre olan bir program uyguladıkları bilgisini verdi.
     Etkinlikte ayrıca Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu da "Siber Güvenlik ve Savunma" başlıklı bir sunum yaptı. Sağıroğlu sunumunda siber güvenliğin sağlanmasının sayısallaşmış ülkelerin en önemli sorunu olduğu, buna karşı çözümler üretmek için ciddi olarak çalıştıklarının altını çizerek, Türkiye için yapılması gerekenleri ise sunumunda özetledi.
     Kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticileri, bilgi işlem yöneticileri, bilgi güvenliği alanında çalışma yapan akademisyenler, bilişim güvenliğinde hizmet veren sektör temsilcileri hukukçular, bilişim alanında uzman bilirkişiler, kişisel, kurumsal ve ulusal bilgi güvenliği alanında çalışanlar, siber güvenlik konusuna ilgi duyan ve kendisini geliştirmek isteyenlerin katıldığı etkinlik kapsamında, Huawei standında konuya ilişkin çözümler sergilendi.
    
    
    


Bu haberi 247 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir