Seyitömer Termik Santrali özelleştirmesi -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "Bunu, hem…

  • Yazı boyutu
Seyitömer Termik Santrali özelleştirmesi
  -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
  "Bunu, hem…

Seyitömer Termik Santrali özelleştirmesi -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "Bunu, hem Türkiye'deki siyasi istikrara duyulan güven hem enerji sektörüyle alakalı özel sektör girişimciliğinin geldiği nokta açısından son derece önemli buluyorum" -"Büyüyen Türkiye'nin, ekonomisi gelişen Türkiye'nin, küçülen enerji sektörü olmaz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Elektrik Üretim AŞ'ye ait Seyitömer Termik Santrali'nin özelleştirme ihalesine ilişkin, "Bunu, hem Türkiye'deki siyasi istikrara duyulan güven hem enerji sektörüyle alakalı özel sektör girişimciliğinin geldiği nokta açısından son derece önemli buluyorum" dedi.
     Yıldız, partisinin Denizli İl Danışma Meclisi Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Seyitömer Termik Santrali özelleştirmesiyle ilgili bir soru üzerine, dün yapılan ihaleyle 2012 yılı özelleştirme programının son ihalesini gerçekleştirdiklerini belirten Yıldız, Seyitömer Termik Santrali için 16'ya yakın firmanın kıyasıya mücadele ettiğini söyledi.
     Yıldız, en yüksek 2 milyar 248 milyon dolar teklif verilen ihaledeki yarış ortamını önemsediğini ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Bunu, hem Türkiye'deki siyasi istikrara duyulan güven hem enerji sektörüyle alakalı özel sektör girişimciliğinin geldiği nokta açısından son derece önemli buluyorum. 2012 yılında ham petrol fiyatları, 110 dolar seviyesinde tarihinin en yüksek ortalamasını yakaladı, ama buna rağmen enerji sektöründeki hareketlilik devam ediyor. Yerli kaynaklarımız ve yenilenebilir kaynaklarımızla beraber büyümemiz devam edecek. 2013'te özellikle ilk çeyreğinde özelleştirme programlarına devam edilecek. Hem ülke ekonomisine olan katkı hem de vatandaşlarımızın refah seviyesi açısından bu son derece önemli."
     Yeni yılda 4 elektrik dağıtım şirketi ihalesiyle Ankara'daki doğalgaz dağıtım ihalesini gerçekleştireceklerini belirten Yıldız, enerji özelleştirmelerinde 2012'yi özellikle son ayda yapılan atakla başarılı kapadıklarını, bunu 2013'te de sürdüreceklerini dile getirdi.
    
     -Enerjide çeşitlendirme çalışmaları-
    
     Bakan Yıldız, enerjide dışa bağımlılığın azaltılması için yürütülen çeşitlendirme çalışmaları hakkında bir soru üzerine ise şunları söyledi:
     "Toplam bütün enerji girdileri arasında baktığımızda, yüzde 72'ler civarında bir ithal girdimiz var. Bunun için su, rüzgar, güneş, jeotermal, ve biyokütle gibi kaynakları hareketlendiriyoruz. Yerli kaynaklarımıza, yerli kömürümüze önem vermemiz lazım. Ben oluşturduğumuz kamuoyunun, bu yerli kaynaklar lehinde gelişmesini 2013'te temenni ederim. Bu son derece önemli ve çabalarımız da gayretlerimiz de bu yönde devam edecek."
     Nükleer santral projelerine ilişkin bir soru üzerine de bu konunun da enerji çeşitlendirmesiyle alakalı olduğunu ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:
     "Artık büyüyen Türkiye'nin, ekonomisi gelişen Türkiye'nin, küçülen enerji sektörü olamaz. Birçok dallarıyla beraber bunu geliştirmeye gayret ediyoruz. Nükleer santrallar, bunun önemli bir parçası. İnşallah birinci nükleer santral Akdeniz'de, ikincisi Karadeniz'de kurulmuş olacak. Birincisiyle alakalı bir problem yok, sahada çalışmalar devam diyor. İkincisiyle alakalı tekliflerimizi de bu sıralar tamamlamak durumundayız."
    
    
    

Bu haberi 218 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir