SETA "Türkiye'de İhracat: 2012 Yılı Değerlendirmesi" Raporu: -"Küresel ekonomide meydana gelecek…

  • Yazı boyutu
SETA "Türkiye'de İhracat: 2012 Yılı Değerlendirmesi" Raporu:
  -"Küresel ekonomide meydana gelecek…

SETA "Türkiye'de İhracat: 2012 Yılı Değerlendirmesi" Raporu: -"Küresel ekonomide meydana gelecek iyileşme sonucunda kaybedilen pazarların tekrar geri kazanılması ve başta Ortadoğu, Yakındoğu, Afrika ülkelerine yeni açılımlar ile Orta Vadeli Program'da 2013 yılı ihracat hedefi olan 158 milyar dolara ulaşmak mümkün gözüküyor" -"Türkiye diğer gelişmekte olan ülkelere göre küçük miktarlardaki taleplere daha kolay yanıt vermesi ve coğrafi konumu nedeniyle lojistik maliyetlerde sağlayacağı faydayla diğer gelişmekte olan ekonomilere göre daha avantajlı bir konuma gelmiştir"

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA), küresel ekonomide meydana gelecek iyileşme sonucunda kaybedilen pazarların tekrar geri kazanılmasının, başta Ortadoğu, Yakındoğu, Afrika ülkelerine yeni açılımlar ile Orta Vadeli Program'da 2013 yılı ihracat hedefi olan 158 milyar dolara ulaşmanın mümkün olduğunu bildirdi.
     SETA, "Türkiye'de İhracat: 2012 Yılı Değerlendirmesi" raporunu yayımladı.
     Rapora göre, küresel ekonomide zorlaşan ticaret koşulları, dış ticarette başarı yakalayan ülkelerle yakalayamayanları ayrıştırdı. Özellikle küresel ekonomik krizden sonra küresel ekonomide dengeler değişti, ekonomik büyüme gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere geçti. Bu değişimi ihracat ivmesiyle gerçekleştiren gelişmekte olan ülkeler başarılı olurken gelişmiş ülkeler durgunluk sürecine girdi.
     Raporda, AB ülkelerinde devam eden borç krizi nedeniyle meydana gelen daralmanın, 2011 yılında ihracatın yüzde 46,2'sini AB ülkelerine gerçekleştiren Türkiye'nin ihracatını da olumsuz etkilediği anımsatılarak, "Türkiye ihracatta gerçekleştirdiği kıta, ülke ve mal çeşitliliği ile dış ticaret daralmasının neden olduğu olumsuz durumları da bertaraf etmeyi başarmıştır" ifadelerine yer verildi.
     Türkiye'nin 2012 yılında 243 Ülke ve Gümrük Bölgesine ihracat gerçekleştirmiş olmasının hem ihracatın artmasına hem de küresel ticaret dinamiklerine hızlı adaptasyon göstermesine katkı sağladığının vurgulandığı raporda, ülkenin diğer gelişmekte olan ülkelere göre küçük miktarlardaki taleplere daha kolay yanıt vermesi ve coğrafi konumu nedeniyle lojistik maliyetlerde sağlayacağı faydayla diğer gelişmekte olan ekonomilere göre daha avantajlı bir konuma geldiği kaydedildi.
     Raporda, Türkiye'nin ihracatta yakaladığı istikrarın devam edebilmesi için ülke çeşitliliği, sektör çeşitliliği, ekonomide rekabet gücünün yüksekliği ve üretilen ürünlerinin katma değerinin yüksek olmasının altı çizilerek, "İhracatta meydana gelen artış 2012 yılında ihracatın rekor bir seviyeye ulaşmasını sağlamış, aynı zamanda ekonomik büyümenin de kaynağını oluşturmuştur. İhracatın en önemli kalemi olan sanayi sektörü bu performansın sürdürülmesinde kilit rol oynamaktadır. Buna yönelik olarak 1 Ocak 2012'den itibaren geçerli olan Yeni Teşvik Yasası üretim yapısını da değiştirmeyi hedeflemektedir. Yeni teşvik yasasıyla başta ileri teknoloji ürünlerinin ülkede üretilmesi, Türkiye ekonomisinin dışa olan bağımlılığının azaltılması ve dolayısıyla cari açığın azaltılması hedeflenmiştir" değerlendirmesinde bulunuldu.
     Bu yıl küresel ekonominin daha ılımlı bir seyir izleyeceği ve AB bölgesinde kısmi bir toparlanma olmasının beklendiği raporda, 2012 yılında yüzde 0,4 oranında küçülmesi beklenen AB'nin 2013 yılında yüzde 0,2 oranında büyüyeceği tahminine yer verildi.
     Raporda, ihracatın gerçekleştiği ülkelerin ekonomik büyüme oranlarının ılımlı seyredeceği, ihracatta pazar ve ürün çeşitlenmesinin artacağı öngörülürken, gelişmekte olan ülkelerde ekonomi büyüme beklentisinin 2012 yılında yüzde 5,1'e, 2013 yılında ise yüzde 5,6'ya yükseleceği tahmininde bulunuldu.
     Raporda ayrıca, mevcut nedenlerle, küresel ekonomide meydana gelecek iyileşme sonucunda kaybedilen pazarların tekrar geri kazanılmasının, başta Ortadoğu, Yakındoğu, Afrika ülkelerine yeni açılımlar ile Orta Vadeli Program'da 2013 yılı ihracat hedefi olan 158 milyar dolara ulaşmanın mümkün olduğu kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir