SETA'dan 2012 Analizi: -"2012 yılında cari açığın artışı nedeniyle büyümede yapılan frene…

  • Yazı boyutu
SETA'dan 2012 Analizi:
  -"2012 yılında cari açığın artışı nedeniyle 
  büyümede yapılan frene…

SETA'dan 2012 Analizi: -"2012 yılında cari açığın artışı nedeniyle büyümede yapılan frene rağmen, ekonomide büyüme trendinin devam ettiği görülmüştür" -"100 yılı aşkın süredir devam eden anayasa tartışmaları bu sene içerisinde de somut neticeler üretmeden siyasal bir bakiye devriyle 2013 senesinin de ana gündem maddelerinden birisi olmanın ötesine geçemedi"

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından hazırlanan analiz raporuna göre, küresel ekonomik krizin durağanlaştığı ama pozitif işaretlerin henüz güçlü olarak belirmediği 2012'de, Türkiye ekonomisi başarılı performansını sürdürmeye devam etti.
     SETA'nın her yıl düzenli olarak hazırladığı yıllık Türkiye analizi yayımlandı.
     Rapora göre, Türkiye 2012 yılında, büyümede ve cari açıkta azalma görülmekle birlikte muadili ve rekabet ettiği ekonomilere göre daha güçlü istihdam üretmeyi sürdürdü.
     Türkiye'nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın(GSYH) 2012 yılının ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre reel olarak yüzde 3,4, ikinci çeyreğinde yüzde 3, üçüncü çeyreğinde ise yüzde 1,6 arttığı anımsatılarak, "2012 yılında cari açığın artışı nedeniyle büyümede yapılan frene rağmen, ekonomide büyüme trendinin devam ettiği görülmüştür. 2012 yılı birinci ve ikinci çeyreklerde meydana gelen ekonomik büyüme net ihracatın pozitif katkısıyla gerçekleşmiş ancak büyüme oranları 2011 yılına oranla düşük kalmıştır" denildi.
     Rapora göre, Türkiye'de 2012 yılında, Avrupa Birliği ülkelerindeki parasal genişlemenin aksine bir politika izlenerek sıkı para politikası hedeflendi. Bu hedefe yönelik olarak Merkez Bankası tarafından kredi hacmi daraltılarak iç talep yavaşlatıldı ve bu doğrultuda alınan ekonomik tedbirlerle cari açığın Ocak-Eylül döneminde GSYH içindeki payı yüzde 6,7'ye geriledi.
     Raporda, Türkiye'de 2012 yılına ilişkin öne çıkan diğer başlıkları ve bunlara ilişkin değerlendirmeler şöyle sıralandı:
     Yeni Anayasa - 2012 senesi, 2011 genel seçimlerinin ortaya çıkardığı siyasi tablo ve bölgede yaşanan derin kırılmanın Türkiye'ye yansımalarıyla geçirildi. 100 yılı aşkın süredir devam eden anayasa tartışmaları bu sene içerisinde de somut neticeler üretmeden siyasal bir bakiye devriyle 2013 senesinin de ana gündem maddelerinden birisi olmanın ötesine geçemedi.
     Suriye krizi - Suriye, 2012 senesinde siyasal pozisyonların bir turnusol testine tabi tutulduğu yıl oldu. 2012 senesinde Suriye Baas rejimi ile ilişkilerini tamamen koparan Türkiye açık bir şekilde muhalefetin safında yer aldı. Türkiye'nin Suriye imtihanı kısa sürede iç siyasette yeni tartışmalara yol açtı. Hem zihinsel hem de tarihsel olarak yeni Orta Doğu'ya hazır olmayan siyasi aktörler, elitler ve medya oldukça karmaşık tepkiler verdi.
    
    
    

Bu haberi 249 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir