Sertifikalı İslami Sermaye Piyasaları ve Sukuk Uzmanlığı Programı -SHAPE CEO'su Abdulkader Thomas:…

  • Yazı boyutu
Sertifikalı İslami Sermaye Piyasaları ve Sukuk Uzmanlığı Programı
  -SHAPE CEO'su Abdulkader Thomas:…

Sertifikalı İslami Sermaye Piyasaları ve Sukuk Uzmanlığı Programı -SHAPE CEO'su Abdulkader Thomas: "Türkiye her geçen gün gelişen ekonomik değerleri ve istikralı politiklarıyla Körfez fonlarının dikkatini çekiyor" -"Bu fırsatların kazanca dönüşmesi için yatırım ve projelerini Sukuk ve diğer İslami finans enstrümanlarıyla yapılandırması Türkiye'ye 3-5 yılda 50 milyar dolar finans çekebilir"

SHAPE Üst Yöneticisi (CEO) Abdulkader Thomas Türkiye'nin her geçen gün gelişen ekonomik değerleri ve istikrarlı politikalarıyla Körfez fonlarının dikkatini çektiğini belirterek, "Bu fırsatların kazanca dönüşmesi için yatırım ve projelerini
     Sukuk ve diğer İslami finans enstrümanlarıyla yapılandırması Türkiye'ye 3-5 yılda 50 milyar dolar finans çekebilir" dedi.
     Türkiye de ilk defa "Sertifikalı İslami Sermaye piyasaları ve Sukuk" uzmanlığı programı 18-21 Haziran tarihlerinde İstanbul da gerçekleşti.
     Konuya ilişkin açıklamaya göre, Kuveyt merkezli Alshaya Grup üyesi SHAPE Finanscial tarafından geliştirilen ve ABD-Kanada-Avrupa-Malezya-Uzak Doğu ve Körfez ülkelerinde uygulanan CIFA (Certified Islamic Finance Analyst Program) Sertifikalı Sukuk Uzmanlığı programı GT Capital işbirliği ile düzenlendi.
     Sukuk programına katılan bankacı, finansçı, yatırım şirketi, GYO, MKK, Menkul kıymetler şirketi uzmanları ve akademisyenlerine eğitimleri ve sunumları SHAPE Üst Yöneticisi (CEO) Abdulkader Thomas ve Malaysian Ratings Corporation'dan (MARC) Shabnam Mokhtar ile K&L Gates Katar partneri Amjad Hussain Ahmet Kayhan, REIDIN Üst Yöneticisi Dubai Emlak Komitesi Başkanı verdi.
     21 Haziran'da Sheraton Hotel-Maslak'ta iş adamlarının, bankaların ve yatırımcı şirketlerin üst düzey yöneticilerinin katıldığı "Körfez Fonları ve Türkiye'ye Yansımaları" panelinde kursiyerlere CİFA sertifikaları verildi.
     SHAPE CEO'su Abdulkader Thomas, açıklamada yer verilen değerlendirmesinde, Türkiye'nin her geçen gün gelişen ekonomik değerleri ve istikralı politiklarıyla Körfez fonlarının dikkatini çektiğini belirterek, "Bu fırsatların kazanca dönüşmesi için yatırım ve projelerini Sukuk ve diğer İslami finans enstrümanlarıyla yapılandırması Türkiye'ye 3-5 yılda 50 milyar dolar finans çekebilir" ifadesini kullandı.
     CİFA Türkiye Temsilcisi Sukuk alanında uzman Suat Karabulut da şunları kaydetti:
     "Dünyadaki 5 trilyon dolarlık ulusal yatırım ve servet fonlarının (SWF) yüzde 35'lik (1 trilyon 748 milyar dolar) kısmına sahip olan Körfez ülkelerindeki fonları Türkiye'ye yönlendirebilmek için de öncelikle Körfez ülkelerinde İslami disiplinlere uyumlu olarak geliştirilen ve uygulanan İslami finansman enstrümanları ve kurumlarının (İslami bankacılık, sigortacılık, sermaye piyasaları, finans merkezleri, sukuk yatırımcıları, fon şirketlerinin) işleyişinin ve uygulamalarının çok iyi bilmek gerekmektedir.
     SPK'nın 2010 yılında uygulamaya aldığı ekonomi ve hazinenin gündeminde olan Sukuk-u İcara (Kira Sertifikaları) ile başlatılan bu açılımın Malezya'da ve Körfez ülkelerinde uygulanan Risk Sermayesi Endeksli Sukuk: Mudaraba Sukuk, Kar - Zarar Ortaklığı Yatırımı'na Endeksli Sukuk: Müşaraka Sukuk, İleri Vadede Teslim Sözleşmesi'ne Endeksli Sukuk: Salam Sukuk, Genel Amaçlı Finansman Desteği'ne Endeksli Sukuk: Murabaha Sukuk, Özel Altyapı Finansmanı'na Endeksli Sukuk: İstisna Sukuk Sukuk-u istisna yöntemlerinin de ileri dönemlerde yürürlüğe konulması çok yararlı olacaktır. Çünkü 'Yükselen Türkiye' için büyük altyapı yatırımları ve popüler projeler Sukuk enstrümanı ile fonlanabilir."
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir