Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği kuruldu -SPYD Yönetim Kurulu Başkanı Ünver: -"Derneği…

  • Yazı boyutu
Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği kuruldu
  -SPYD Yönetim Kurulu Başkanı Ünver:
  -"Derneği…

Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği kuruldu -SPYD Yönetim Kurulu Başkanı Ünver: -"Derneği yatırımcıların mağdur olmaması, bilinçlenmesi ve haklarının öne çıkarılması için kurduk"

Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) kuruldu. Dernek, yatırımcıların mağdur olmaması, bilinçlenmesi ve haklarının öne çıkarılmasını amaçlıyor.
     SPYD Yönetim Kurulu Başkanı Arif Ünver, derneğin faaliyetlerine ilişkin yaptığı açıklamada, 7 Kasım Çarşamba günü itibariyle SPYD'nin resmi sıfata kavuştuğunu belirterek, İstanbul Finans Merkezi projesine çok önem verdiklerini ve orada yerlerini aldıklarını kaydetti.
     Sermaye piyasalarında tasarruf sahipleri, düzenleyici denetleyici otorite, sermaye sahiplerinin bulunduğunu ifade eden Ünver, şunları söyledi:
     "Sermaye sahiplerinin hepsinin kurumsal kimliği bulunuyor. Düzenleyici denetleyici otorite de kurumsal kimliğe sahip, fakat tasarruf sahipleri kurumsal kimlik taşımıyorlardı. Sermaye piyasalarının değişimine ayak uydurması için yatırımcı tarafının da kurumsal kimliğe kavuşarak daha sağlıklı bir şekilde sermaye piyasalarına kaynak sağlaması gerekiyordu. Ülkemizdeki en büyük sorun tasarruf sahiplerinin yeterince bilinçlenmemiş olmaları. Bu bilinçsizlikten faydalanmaya çalışan sermaye sahipleri bulunuyor. Derneği yatırımcıların mağdur olmaması, bilinçlenmesi ve haklarının öne çıkarılması için kurduk. Ülkemizin son 10 yılda yakaladığı ekonomik büyümeye sermaye piyasaları istenilen düzeyde katkı sağlayamamıştır. İlerleyen süreçte gelişmiş ülkeler statüsüne gelme gibi hedefi olan Türkiye'nin olmazsa olmazlarından biri ülkemizin ekonomik gelişiminin hızlanmasıdır. Dolayısıyla bunun için sermaye piyasalarının daha aktif şekilde olması için bu derneği kurduk."
     Ünver, SPK, İMKB ve üniversitelerle organize bir şekilde iş birliklerine giderek Türkiye genelinde üyelerine ücretsiz eğitimler vereceklerini anlatarak, "Biz burada bir tampon vazifesi göreceğiz. Yatırımcıların sorunlarının münferit bir şekilde değil, kurumsal bir yapıda tasarruf sahiplerinin sorunlarını düzenleyici ve denetleyici otoriteye tek elden ileteceğiz. Sermaye sahipleriyle iletişime geçerek, tasarruf sahiplerinin sorunlarından da bahsedeceğiz. Biz burada bir köprü vazifesi göreceğiz" diye konuştu.
     Sermaye piyasasında işlem gören bütün enstrüman yatırımcılarına hitap edeceklerini aktaran Ünver, kısa bir süre içerisinde yönetim kurulu üyeleri ve iletişim bilgilerini paylaşılacaklarını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 259 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir