Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı'nın komisyonda kabulü -TSPAKB Başkanı Atilla Köksal: -"Bu kanun…

  • Yazı boyutu
Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı'nın komisyonda kabulü
  -TSPAKB Başkanı Atilla Köksal:
  -"Bu kanun…

Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı'nın komisyonda kabulü -TSPAKB Başkanı Atilla Köksal: -"Bu kanun son derece önemli. Sermaye piyasalarının gelişimine katkıda bulunacak. İsteklerimizin önemli bir kısmı kabul edildi" -"Borsa İstanbul AŞ'de aracı kuruluşlar birliğine yüzde 1 gibi bir pay verildi. Biz yüzde beş pay istiyorduk"

Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği (TSPAKB) Başkanı Atilla Köksal, bu kanun tasarısının son derece önemli olduğunu, sermaye piyasalarının gelişimine katkıda bulunacağını ve isteklerinin önemli bir kısmının kabul edildiğini kaydetti.
     Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilmesinin ardından değerlendirmede bulunan, Köksal, tasarı ile ilgili olarak itiraz ettikleri bazı noktalar olduğunu, bunların bir kısmının çözüldüğünü ve mutabakata vardıklarını kaydetti.
     Köksal, "İtiraz ettiğimiz bazı konuların ve uygulamaların Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) daha sonraki düzenlemelerine bırakılmış durumda. İleri dönemlerde SPK'ya görüşlerimizi bildireceğiz" dedi.
     İMKB'nin şirketleşmesi ile ilgili olarak, Borsa İstanbul AŞ'de aracı kuruluşlar birliğine yüzde 1 gibi bir pay verildiğini belirterek şunları kaydetti:
     "Biz yüzde 5 pay istiyorduk. Yüzde bir takdir edildi. Bu paya gelecek her türlü temettünün sermaye piyasasının geliştirilmesi, harcanması, özelinde ise yatırımcı eğitim seferberliğinin harcanması için öngörmüştük."
     Sermaye Piyasası Kanun tasarısının sermaye piyasasının geliştirilmesi açısından önemli bir takım düzenlemeler getirdiğine dikkati çeken Köksal, şunları ifade etti:
     "Borsa İstanbul'un konuşuluyor olması, tanımının yapılıyor olması, bu borsanın içerisine VOB'un giriyor olması, altın borsasının, enerji borsasının giriyor olması, konsolide olacak olması önemli pozitif gelişmeler. Bu gelişmelerin sermaye piyasasının gelişmesine katkı yapacak olması pozitif gelişmeler. Bunu gönülden destekliyoruz. İsteklerimizin bir kısmı kanun aşamasında da yerine getirildi."
     Köksal, TSPAKB'nin, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği olarak yeniden yapılandırılmasıyla birliğin daha geniş bir yapıya kavuşacağını belirtti.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir