Serbest avukatlardan hizmet satın alınması -İdareler, muhakemat hizmetlerini kendi hukuk…

  • Yazı boyutu
Serbest avukatlardan hizmet satın alınması
  -İdareler, muhakemat hizmetlerini kendi hukuk…

Serbest avukatlardan hizmet satın alınması -İdareler, muhakemat hizmetlerini kendi hukuk birimlerinden, bakanlıklarından veya bağlı kuruluşlarından ve Maliye Bakanlığı'ndan temin edemediği hallerde, serbest avukatlardan hizmet satın alabilecek

Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri ve özel bütçeli idareler muhakemat hizmetlerini kendi hukuk birimlerinden, bakanlıklarından veya bağlı kuruluşlarından ve Maliye Bakanlığı'ndan temin edemediği ya da hizmetin özel uzmanlık gerektirdiği ilgili bakan onayı ile belirlendiği hallerde, serbest avukatlardan hizmet satın alabilecek.
     Serbest Avukatlardan Hizmet Satın Alınmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik ile genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri ve özel bütçeli idareler tarafından ulusal ve uluslararası yargı mercileri ile tahkim davalarında, hizmet satın alınması, hizmet satın alınacak serbest avukatların nitelikleri, görevleri, sorumlulukları, mali hakları ile takip ve denetimine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.
     İdareler, muhakemat hizmetlerini kendi hukuk birimlerinden, bakanlıklarından veya bağlı kuruluşlarından ve Maliye Bakanlığından temin edemediği ya da hizmetin özel uzmanlık gerektirdiği ilgili bakan onayı ile belirlendiği hallerde, serbest avukatlardan hizmet satın alabilecek.
     Hizmet alımının konusu bir veya birden fazla dava ve icra işinin takip ve sonuçlandırılması olabileceği gibi belirli bir yerdeki dava ve icra takiplerinin belirli bir süreyle sınırlı olarak görülmesi şeklinde de olabilecek.
    
     -Aranacak nitelikler-
    
     Türk ve yabancı uyruklu serbest avukatlarda aranacak şartlar da yönetmelikle belirlendi. Buna göre serbest avukatlarda, staj süresi hariç en az 5 yıl fiilen avukatlık yapmış olmak, baroya kayıtlı olmak, baro disiplin kurulunca son 3 yılda verilmiş uyarma cezası dışında ceza almamış olmak, serbest avukatın kendisi, eşi, alt veya üst soyu tarafından, hizmet satın alacak idare aleyhine hizmet alımının konusu ile ilgili olarak son 2 yılda dava alınmamış olmak veya hizmet satın alacak idare aleyhine derdest davası bulunmamak, idarece belirlenecek özel şartları taşımak gibi şartlar aranacak.
     Avukatlarla yapılan sözleşmenin süresi, sözleşmede aksi belirtilmediği sürece yapılan işle sınırlı olacak. Taraflar işin niteliğine göre sözleşmeyi süreli olarak da yapabilecek.
     Sözleşme bedelinin dava aşamaları esas alınmak suretiyle kademeli olarak ödenmesi esas olacak. Sözleşme bedeli; yapılacak işin niteliği, kapsamı ve süresi dikkate alınarak belirlenecek ve ödenecek ücret, ödenme zamanı ve şekline sözleşmede yer verilecek.
    
    
    

Bu haberi 271 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir