Sendikalardan kısa kısa -Türk Harb-İş Genel Başkanı Bozal: -"Türk Harb-İş Sendikası kurumsal…

  • Yazı boyutu
Sendikalardan kısa kısa
  -Türk Harb-İş Genel Başkanı Bozal:
  -"Türk Harb-İş Sendikası kurumsal…

Sendikalardan kısa kısa -Türk Harb-İş Genel Başkanı Bozal: -"Türk Harb-İş Sendikası kurumsal kimliğini zedelemeye yönelik atılan iftiraların hesabını yargıda tek tek soracağız"

Türk Harb-İş Genel Başkanı Bayram Bozal, sendikanın kurumsal kimliğini zedelemeye yönelik atılan iftiraların hesabını yargıda tek tek soracaklarını bildirdi.
     Bozal, yaptığı yazılı açıklamada, Türk Harb-İş'in Diyarbakır ve İstanbul Anadolu Yakası şubelerinde olağanüstü genel kurul süreçleri yaşandığını hatırlatarak, Diyarbakır şubesinin hukuki gerekçeyle, İstanbul Anadolu Yakası şubesinin ise delege çoğunluğunun iradesiyle olağanüstü genel kurul yaptığını belirtti. Bozal, "Hal böyleyken, genel merkezin şubeler üzerinde baskı oluşturduğu şeklinde asılsız ithamlar üreten, inançlarımız ve bağlı olduğumuz değerler gereği asla tasvip etmeyeceğimiz bir takım kişisel olaylar üzerinden sendikamızın kurumsal kimliğini yıpratma çabası içine girenler amaçlarına asla ulaşamayacaktır" değerlendirmesini yaptı.
     Eski Genel Eğitim Sekreteri'nin internette yer alan bazı uygunsuz görüntüleri nedeniyle sendikanın kurumsal itibarına leke sürmeye çalışan çevreler olduğunu öne süren Bozal, şunları kaydetti:
     "Bu çirkin olay üzerinden, köklü bir tarihe sahip olan sendikamız yıpratılmaya çalışıldı. Yönetim Kurulumuz, uygunsuz görüntülerinin yayınlanmasının hemen akabinde ilgili şahsın istifasını almış ve görevine son vermiştir. Söz konusu görüntülerin medyada yayınlanmasından önce bu konu ile ilgili bilgi sahibi olsaydım aynı kararlılıkla ilgili kişinin görevine son verirdim. Şahsen bu saygın camianın genel başkanı olarak, bir baba ve bir eş olarak; hayatımın en büyük üzüntüsünü ve hayal kırıklığını yaşadığımı söyleyebilirim. Ancak Harb-İş üyelerinin gözbebeği bu kurumun bir takım komplo girişimleri ile yıpratılmasına asla göz yummayacağız. Türk Harb-İş Sendikası kurumsal kimliğini zedelemeye yönelik atılan iftiraların hesabını yargıda tek tek soracağız."
    
     -Demokrat Eğitimciler Sendikası-
    
     Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, 28 Şubat sürecinde açılan soruşturmalar sonucunda görevine son verilen, istifa eden veya müstafi sayılan 10 bine yakın devlet memuru ve sözleşmelilerin bir çoğunun yıllar sonra tekrar görevlerine dönmesinin Türkiye'nin demokrasi, adalet ve hukuk çıtasının yükseldiğinin önemli bir göstergesi olduğunu belirtti. Bu yönde atılan adımları önemsediklerini ve desteklediklerini ifade eden Avcı, disiplin suçu nedeniyle görevine son verilenler için gerekli yasal düzenlemelerin yapıldığına, boşta geçen sürelerin emekliliklerine saydırma hakkı tanındığına işaret etti. Bu kişilerin prim ödemelerinin de devlet tarafından yapıldığını bildiren Avcı, şunları kaydetti:
     "Ancak bu düzenlemeler, baskı, sürgün, disiplin soruşturmaları gibi nedenlerle istifa eden veya müstafi sayılan memurları için herhangi bir hak doğurmamıştır. Aynı tarihlerde görev yaptıkları meslektaşları bugün emekliliklerini hak etme durumuna gelmelerine rağmen mağdur kamu görevlileri ilerleyen yaşlarına rağmen hala birkaç yıllık memur olarak çalışmaktadırlar. Geçmişte ciddi mahalle baskılarına, amir ve idare zulmüne uğrayan bu kişilerin de geçmiş kayıpları telafi edilmelidir."
    
     -Tüm Sağlık-Sen-
    
     Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, görevleri başında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit sayılmasını istediklerini ve bunun üzerine Sağlık Bakanlığı'nın çalışma başlattığını belirtti.
     Sağlık personelinin görevlerinin ifası sırasında veya görevleri sebebiyle şehit olmaları halinde, şehit ailelerinin talebi halinde veya Bakanlıkça resen şehitlik belgesi tanzimine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla bir yönerge taslağı hazırlandığını ifade eden Erözgün, "2 gün önce Sağlık Bakanlığı'ndan talebimiz sadece şehitlik belgesi değil yakınlarının da şehitlik haklarından yararlanmasıydı. Talebimiz üzerine Sağlık Bakanlığı şehitlik belgesi verecek ancak yakınlarının bu haktan yararlanıp yararlanmayacağı net değil. Görev esnasında vefat eden sağlık çalışanlarımızın yakınları da şehitlik haklarından yararlansın istiyoruz" değerlendirmesini yaptı.
    
    
    

Bu haberi 187 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir