Sektörel güven endeksleri

  • Yazı boyutu
Sektörel güven endeksleri

Eylül ayında perakende ticaret güven endeksi yüzde 0,2 azaldı

Bu yılın Eylül ayında hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endeksleri sırasıyla yüzde 2,8, 0,2 ve 2 oranlarında azaldı.
     İnşaat, perakende ticaret ve hizmet sektörlerine yönelik düzenlediği, "Aylık İşyeri Eğilim Anketi" ile bu sektörlerde faaliyet gösteren girişimcilerin mevcut iş durumları ve gelecek 3 aya ilişkin beklentilerini ölçen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu anketlerin sonuçlarından yararlanarak her sektöre ilişkin hesapladığı Sektörel Güven Endeksleri'nin Eylül ayına ilişkin sonuçlarını açıkladı.
     Buna göre, Eylül ayında bir önceki aya göre, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2,8, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,2 ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2 oranında azaldı.
     2012 yılı Ağustos ayında 108,2 olan hizmet sektörü güven endeksi 105,2, 109 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 108,8, 86,8 olan inşaat sektörü güven endeksi de 85,1 değerine düştü.
     Hizmet sektörü güven endeksindeki düşüş, son üç aylık dönemde iş durumu, hizmetlere olan talep ve gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi değerlendirmelerinin kötüleşmesinden, perakende ticaret sektörü güven endeksindeki düşüş, gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi değerlendirmelerinin kötüleşmesinden, inşaat sektörü güven endeksindeki düşüş ise, gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi değerlendirmelerinin kötüleşmesinden kaynaklandı.
     Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alıyor. Endeksin 100'den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100'den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.
    
    
    


Bu haberi 237 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir