Şekerciler kayıt dışından şikayetçi -Toontoon Şekerci Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk: -"Kayıt…

  • Yazı boyutu
Şekerciler kayıt dışından şikayetçi
  -Toontoon Şekerci Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk:
  -"Kayıt…

Şekerciler kayıt dışından şikayetçi -Toontoon Şekerci Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk: -"Kayıt dışı üretim tüm sektörlerde olduğu gibi, şekerleme sektörünü de etkisi altına almış durumda"

Toontoon Şekerci Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Öztürk, kayıt dışı üretimin Türkiye'nin kanayan yarası olduğunu belirterek, "Kayıt dışı üretim tüm sektörlerde olduğu gibi, şekerleme sektörünü de etkisi altına almış durumda" dedi.
     Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin, şeker üretiminin şeker pancarından karşılandığını ve bu üretimde dünyada dördüncü sırada yer aldığını kaydederek, şekerleme üretiminde pek çok firmanın, maliyet düşürücü yöntem olarak, şeker yerine glikoz, mısır şurubu ve fruktoz gibi maddeler kullandığını ifade etti.
     Kayıt dışı üretimin sektörde sağlıklı ve yasal üretimden ödün vermeyen firmalara büyük sıkıntı yaşattığını ifade eden Öztürk, "Uzun süredir bu konuda halkı bilinçlendirme çalışmaları yapan sektörün önemli firmaları, kayıt dışı üretimin giderek yaygınlaşmasından, haksız rekabetin yol açtığı sorunlardan yılmış durumda" ifadelerini kullandı.
     Öztürk, şekerleme sektöründe toplumu daha çok reklamların yönlendirdiğine dikkat çektiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
     "Kayıt dışı üretim, tüm sektörlerde olduğu gibi, şekerleme sektörünü de etkisi altına almış durumda. Reklamların çoğu da yabancı şekerlemelerden oluşuyor, bunlar da geleneksel Türk tatlılarının önüne geçiyor. Yabancı turistler bile Türk lokumuna daha fazla rağbet ederken, gençlerimizin çoğu Osmanlı'dan miras akide şekerini, macun şekerini, cezeryeyi tatmamış durumda."
    
    
    

Bu haberi 204 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir