Şekerbank Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Göktan: -"Gece gündüz çalışan esnafımızın kapısı hep…

  • Yazı boyutu
Şekerbank Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Göktan:
  -"Gece gündüz çalışan esnafımızın kapısı hep…

Şekerbank Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Göktan: -"Gece gündüz çalışan esnafımızın kapısı hep açık kalsın diye bugünden itibaren tüm kamuoyuna bir çağrıda bulunuyoruz; 'yarın mahallenizin esnafından alışveriş yapın' diyoruz" -"60. yılımız boyunca her ayın 15'inde bu çağrımızı yineleyeceğiz. Her ayın 15'ini 'Esnafın Günü' ilan ediyoruz"

Şekerbank Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Göktan, "Gece gündüz çalışan esnafımızın kapısı hep açık kalsın diye bugünden itibaren tüm kamuoyuna bir çağrıda bulunuyoruz; 'yarın mahallenizin esnafından alışveriş yapın' diyoruz. 60. yılımız boyunca her ayın 15'inde bu çağrımızı yineleyeceğiz. Her ayın 15'ini 'Esnafın Günü' ilan ediyoruz" dedi.
     Göktan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı himayesinde, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'nun (TESK) desteğiyle Şekerbank'ın hazırladığı "Kapımız Esnafa Açık" projesinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, 1953 yılında Anadolu'da binlerce üreticinin, girişimcinin küçük birikimleriyle kurulmuş bir banka olarak 60 yıldır "Anadolu Bankacılığı"nın lider ismi olduklarını dile getirdi.
     Bankacılık hizmetlerinden yeterince faydalanamayan kesimlere ulaştıklarını dile getiren Göktan, "Sadece metropollerde değil Anadolu'daki il ve ilçelerde de aktif olduk. Yalnızca büyük firmalara değil, esnafımıza, küçük işletmelere de elimizi uzattık. Tüm faaliyetlerimizin ortak paydası toplumsal ve sürdürülebilir bir kalkınmayı desteklemek oldu" diye konuştu.
     Bugün, hem dünyanın hem de Türkiye'nin içinde bulunduğu konjonktürün bu misyonu çok anlamlı kıldığını düşündüğünü vurgulayan Göktan, şunları kaydetti:
     "Günümüzde bankacılığın misyonu sadece kar etmek değil, sosyal sorumluluk anlayışını iş süreçlerine uygulayarak ve tüm paydaşlara değer katarak büyümektir. Bunu sağlamanın olmazsa olmaz koşulu da sahaya yakın olarak yerel ihtiyaçları gözetmek ve tabana yaygın bankacılık yapmaktır. 70 il, 90 merkez dışı ilçeye yayılmış şube ağımızla ve Şekerbank'ın en güçlü yanını oluşturan bu özelliklerle 60. yılımızda ilk projemizi, bizler için her zaman ayrı bir öneme sahip olmuş esnafımıza özel olarak gerçekleştirmek istedik. Geride bıraktığımız 10 yıllık dönemde küresel ekonomi liginde benzersiz bir ilerleme kaydeden ülkemizin, 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birine sahip olması hepimizin en büyük temennisidir. Bu çok önemli hedefe ulaşmak, toplumun tüm kesimlerine yayılan ortak bir seferberlikle ve bizi biz yapan toplumsal güçlerimize sahip çıkarak, dayanışma ruhunun sağlanması ile mümkündür. Bunun için kaynakların herkes için ulaşılabilir hale getirilmesi açısından bankacılık hizmetlerinden faydalanan tabanın genişletilmesi önem kazanmaktadır."
    
     -"Her ayın 15'i Esnafın Günü"-
    
     Göktan, Şekerbank olarak üstlerine düşen görevi yerine getirerek 60 yıldır beraber yürüdükleri esnafın yanında olmak için "Kapımız Esnafa Açık" projesini gerçekleştirdiklerini belirterek, şöyle devam etti:
     "Kısaca 'Açık' adıyla tanımlayabileceğimiz bu proje, bireylerden kurumlara toplumun tüm kesimlerini içine alan, esnafımız için oluşturulmuş bir platformdur. Kültürümüzde ve toplumsal değerlerin devamlılığında esnafın rolü büyüktür. Bir mahalleyi mahalle yapan, gece gündüz çalışarak sokağımıza o sıcaklığı, hareketliliği veren esnaftır. İşte onların kapısı hep açık kalsın diye bugünden itibaren tüm kamuoyuna bir çağrıda bulunuyoruz; 'yarın mahallenizin esnafından alışveriş yapın' diyoruz. 60. yılımız boyunca her ayın 15'inde bu çağrımızı yineleyeceğiz. Her ayın 15'ini 'Esnafın Günü' ilan ediyoruz. Yıl boyunca bütün enerjimizle, saha ekiplerimizle bu misyonu yerine getirmeye ve esnafımıza, dolayısıyla ülkemiz ekonomisine destek olacağız."
     Göktan, bugün toplam kredi portföyünün yüzde 15'ini esnafa kullandırdıkları krediler oluşturduğunu belirterek, "Bu oran sektörde yüzde 7,8'ler civarında. Sektörde 2012 yılında toplam esnaf ve mikro işletme kredilerinde yüzde 15 büyüme sağlanırken, bu oran Şekerbank'ta yüzde 44 olmuştur. Bugün Türkiye genelinde yaklaşık 400 bin esnafa ulaşıyoruz. Bu 400 bin esnafın 20 bini, geliştirdiğimiz nakit akışına dayalı kredilendirme yöntemi ile ilk kez bankacılıkla tanıştı. Toplum bankacılığı misyonumuzla esnaf kredileri pastasını büyütüyor, bankacılık hizmetlerinden faydalanan tabanı genişleterek üretimi destekliyoruz" diye konuştu.
     Göktan, esnafın kapısı hep açık kalsın diye "Açık" platformunun ayrıntılarını şöyle anlattı:
     "Yıl boyunca 'her ayın 15'i Esnafın Günü' ne özel iletişim ve saha tanıtım çalışmaları yürüteceğiz. Yine bu kapsamda esnafın toplumsal hayatımızdaki, milli kültürümüzdeki rolüne vurgu yapan bir reklam filmi bu akşam yayına giriyor.
     Esnafın kapısı hep açık kalsın diye biz de Şekerbank olarak kapımızı esnafımıza açacağız. Önümüzdeki aylarda bu platform içinde esnafın işlerini kolaylaştıracak, onları teknolojiye ve değişime açacak yeni ürünler sunacağız. Bakanlığımızın koordinasyonuyla esnafımızın uluslararası standartta hizmet verebilmesi için farklı projeler geliştireceğiz. Hedefimiz, ülkemiz ekonomisi için hayati önem taşıyan esnafın en yüksek faydayı sağlamasıdır. Bunun için amacımız, bu projeyi bir toplumsal hareket haline getirerek geniş katılımlı bir platform olarak büyütmektir. 'Açık' platformu kapsamında esnafın farklı paydaşları arasındaki ilişki ve sağlanan toplam fayda geliştikçe beraberinde bu hareketin de dalga dalga yayılacağına yürekten inanıyorum."
    
     -"Konfederasyon olarak destek veriyoruz"-
    
     Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken de 1953'te sadece şeker pancarı üreticisinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yola çıkan Şekerbank'ın, bugün ekonominin temel taşı esnaf ve sanatkarlara hizmet etmek için de gönüllü olmasının mutluluk verici olduğunu belirterek, "Esnaf ve sanatkarlarımızın finansal ihtiyaçlarını karşılayarak, dükkanlarının kapısının açık kalmasını hedefleyen bu projeye biz de Konfederasyon olarak destek veriyoruz" dedi.
     Toplantıda verilen bilgiye göre, "Kapımız Esnafa Açık" projesiyle kamu, özel sektör, STK, tüketiciler ve esnafın aynı platformda buluşturulması hedefleniyor. Proje kapsamında, esnafı değişime, teknolojiye ve yeniliğe açacak yeni ürünler sunularak, işbirlikleri gerçekleştirilecek.
     Şekerbank, 60. yılı boyunca her ayın 15'inde "Esnafın Gününe" özel saha tanıtım aktiviteleri ve iletişim çalışmaları yapacak.
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir