Şekerbank 2012 yılının 9 ayında 178 milyon lira kar elde etti -Banka, bir önceki yılın aynı…

  • Yazı boyutu
Şekerbank 2012 yılının 9 ayında 178 milyon lira kar elde etti
     -Banka, bir önceki yılın aynı…

Şekerbank 2012 yılının 9 ayında 178 milyon lira kar elde etti -Banka, bir önceki yılın aynı dönemine göre karını yüzde 219 artırdı -Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin: -"Yıl sonunda ulaşmayı planladığımız aktif yapımızın yüzde 65'inin kredilerden oluşması hedefine ilk 9 ayda ulaştık"

Şekerbank, yılın 9 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre karını yüzde 219 artırarak 178 milyon lira net kar elde etti.
     Yapılan açıklamaya göre, bankanın 30 Eylül tarihli konsolide olmayan mali tabloları açıklandı.
     Buna göre Şekerbank, bu yılın 9 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre net karını yüzde 219 artırarak 178 milyon liraya çıkardı, 30 Eylül 2012 tarihi itibariyle yüzde 13,67 özsermaye karlılığı sağladı.
     Bankanın toplam özkaynak büyüklüğü, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artışla 1,7 milyar liraya yükseldi. Kredi hacmini dokuz ayda, yılbaşına kıyasla yüzde 9,6 artırarak 9,6 milyar liraya ulaştıran Şekerbank'ın aktif büyüklüğü ise 14,7 milyar lira olarak gerçekleşti.
     Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, bankanın 30 Eylül solo mali tablolarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, geçmişten bu yana gelen plasman ağırlıklı bilanço yapısına paralel olarak benimsedikleri kredi ağırlıklı aktif stratejisini bu yıl daha da öne çıkarttıklarını belirtti.
     Anadolu Bankacılığı misyonuyla reel sektör yatırımlarını, üretimi destekleme stratejilerini geçtiğimiz yıldan bu yana çok daha planlı, hedefli bir şekilde yürütmeye gayret ettiklerini vurgulayan Uluşahin, "Bu doğrultuda, yıl sonunda ulaşmayı planladığımız aktif yapımızın yüzde 65'inin kredilerden oluşması hedefine ilk 9 ayda ulaştık ve bu kalemde geçen yılın aynı dönemine göre 6 puan yükseliş sağladık. Aynı amaç çerçevesinde, aktif portföyümüzdeki menkul kıymetleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 azalttık. 30 Eylül 2012 solo bilanço verilerine göre, aktiflerimizin yüzde 19'unu menkul kıymetler oluşturdu" bilgisini verdi.
     Şekerbank'ın başarılı performansında hacimsel aktif büyümeden ziyade belirli alanlara odaklanarak nitelikli, derinliği olan bir büyümeyi tercih etmelerinin etkili olduğuna dikkati çeken Uluşahin, şunları kaydetti:
     "Şekerbank olarak tarım, esnaf, kırsal kalkınma, küçük işletmeler gibi 60 yıla varan uzmanlığımızın bulunduğu alanlara odaklanarak, kaynaklarımızı en verimli şekilde kullandık. Bu stratejimiz, sürdürülebilir başarıyı ve toplumsal kalkınma vizyonumuza paralel, nitelikli bilanço verilerini beraberinde getirdi. Faaliyetlerimizi bu doğrultuda sürdürüp, sektörümüzde farklılaşarak, ölçeksel büyüklükten bağımsız olarak edindiğimiz farklı ve özel konumu pekiştirmeye devam edeceğiz."
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir