Şeker Yatırım Ekonomisti İbrahim Aksoy: -"Sanayi üretim verisinin Merkez Bankası para…

  • Yazı boyutu
Şeker Yatırım Ekonomisti İbrahim Aksoy:
  -"Sanayi üretim verisinin Merkez Bankası para…

Şeker Yatırım Ekonomisti İbrahim Aksoy: -"Sanayi üretim verisinin Merkez Bankası para politikasına önemli bir etkisi olacağını düşünmüyoruz"

Şeker Yatırım Ekonomisti İbrahim Aksoy, sanayi üretim verisinin Merkez Bankası'nın para politikasına önemli bir etkisi olacağını düşünmediklerini söyledi.
     TÜİK tarafından açıklanan eylül ayı sanayi üretim verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Aksoy, sanayi üretiminde eylül ayında piyasa beklentisinin oldukça üzerinde bir artış görüldüğünü kaydetti.
     Mevsim ve takvim etkisinden arındırıldığında söz konusu ayda önceki aya göre yüzde 3,9'luk bir artış olduğunu belirten Aksoy, şunları belirtti:
     "Bu yükseliş Ağustos'taki yüzde 2,0'lik düşüşü fazlasıyla tersine çevirmiş durumda. Detaylara baktığımızda ise sektörler bazında genele yayılmış bir yükseliş bulunuyor. Hesaplarımıza göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olarak önceki aya göre üretimini yüzde 13 oranında artıran motorlu araç üretimi bu noktada dikkat çekiyor. Diğer yandan, bu açıdan bakıldığında imalat sanayi altındaki hemen hemen tüm sektörlerde artış görülüyor. Güçlü olsa da, verinin Merkez Bankası para politikasına önemli bir etkisi olacağını düşünmüyoruz. Bu düşüncemizin nedeni ekonomik aktivitedeki canlanmanın henüz arzu edilen düzeyde olmaması."
     Kredi faizlerindeki düşüşü desteklemek amacıyla Para Politikası Kurulu'nda (PPK) 20 Kasım'daki toplantısında gecelik borç verme faizinde 50 baz puan indirime gitmesini beklediklerini kaydeden Aksoy, "Kurul'un ayrıca döviz zorunlu karşılıklar için rezerv opsiyon katsayısında (ROK) sınırlı bir artış gerçekleştirmesini öngörüyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir