Şeker Yatırım Ekonomisti İbrahim Aksoy: -"Merkez Bankası'nın 24 Ekim'de açıklayacağı yılın son…

  • Yazı boyutu
Şeker Yatırım Ekonomisti İbrahim Aksoy:
  -"Merkez Bankası'nın 24 Ekim'de açıklayacağı yılın son…

Şeker Yatırım Ekonomisti İbrahim Aksoy: -"Merkez Bankası'nın 24 Ekim'de açıklayacağı yılın son enflasyon raporunda enflasyon tahminini yüzde 6,2'den yüzde 7,4'e yükseltmesini bekleyebiliriz"

Şeker Yatırım Ekonomisti İbrahim Aksoy, "Merkez Bankası'nın 24 Ekim'de açıklayacağı yılın son enflasyon raporunda enflasyon tahminini yüzde 6,2'den yüzde 7,4'e yükseltmesini bekleyebiliriz" dedi.
     Bugün açıklanan Orta Vadeli Program'a (OVP) ilişkin değerlendirmede bulunan Aksoy, OVP'de 2013 ve sonrası için potansiyel büyüme oranına yakın bir büyüme, cari açıkta kademeli düşüş ve daha düşük bir enflasyonun hedefte olduğunu belirterek, "Bu yıl için bütçe açığı hedefinde yüzde 0,8'lik yukarı yönlü bir revizyon yapılmış durumda. Sayın Ali Babacan daha önce GSYİH'ye oranla yüzde 1 civarında bir revizyona işaret etmişti. Önümüzdeki yıllarda merkezi yönetim program tanımlı faiz-dışı fazla rakamında kademeli bir artış öngörülüyor" değerlendirmesinde bulundu.
     OVP'de en çok dikkatlerini çeken konunun bu yıl için yıl sonu enflasyon tahmininin geçen yılki yüzde 5,2'den yüzde 7,4'e revize ediliyor olması olduğunu kaydeden Aksoy, "Enflasyon rakamlarının Merkez Bankası katkısıyla programa konulduğu göz önünde bulundurulduğunda Merkez Bankası'nın 24 Ekim'de açıklayacağı yılın son enflasyon raporunda enflasyon tahminini yüzde 6,2'den yüzde 7,4'e yükseltmesini bekleyebiliriz" dedi.
     Merkez Bankası'nın eylül fiyat gelişmeleri raporunda son yapılan vergi ve enerji fiyat düzenlemelerinin enflasyona toplamda 1,16 puan katkıda bulunmasını beklediğini belirten Aksoy, şunları kaydetti:
     "Petrol fiyatları, Merkez Bankası'nın temmuz ayında varsaydığı 110 dolar civarında seyrediyor. Diğer yandan, yıllık gıda enflasyonu eylül ayı itibariyle yüzde 10 civarında olsa da, geçen yıl son çeyrekteki yüksek baz nedeniyle önümüzdeki aylarda Merkez Bankası'nın varsayımı olan yüzde 7'ye düşebilecek durumda. Yüzde 7,4'lük bir tahmin bu nedenlerle Merkez Bankası'nın etkinin tamamını yansıttığına işaret ediyor. Merkez Bankası'nın OVP'de enflasyon tahminini daha düşük bir seviyede vermemesini önümüzdeki dönemde ortalama fonlama maliyetini enflasyon kaygılarıyla yükseltmeyerek yüzde 5,75 civarında tutacağı şeklinde yorumluyoruz."
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir