Şeker Piliç Satış Koordinatörü Bor: "Hayvanlarımızın telef olma korkusundan üretimi durdurma…

  • Yazı boyutu
Şeker Piliç Satış Koordinatörü Bor:
  "Hayvanlarımızın telef olma korkusundan üretimi
  durdurma…

Şeker Piliç Satış Koordinatörü Bor: "Hayvanlarımızın telef olma korkusundan üretimi durdurma kararı aldık. Üretim, yakın zamanda duracak" -"Torunlar Gıda'dan sonra Banvit ile bir görüşme başlatıldı. Şu anda bu görüşmeler devam ediyor"

Şeker Piliç ve Yem Sanayi Ticaret A.Ş. Satış Koordinatörü Hakan Bor, "Hayvanlarımızın telef olma korkusundan üretimi durdurma kararı aldık. Üretim, yakın zamanda duracak. Bizim buradaki en büyük amacımız, öncelikle çalışanlarımızı, tedarikçilerimizi mağdur etmeden bu işten yüzümüzün akıyla çıkmak" dedi.
     Bor, firmanın Bandırma'daki merkez binasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bin 500 bordrolu çalışanları olduğunu, tedarikçiler ile sayının 4 bin kişiye ulaştığını, ailelerin de hesaba katılması halinde firmadan 16 bin kişinin faydalandığını söyledi.
     Yumurta sektöründe işe başladıklarını belirten Bor, "53 yıldır bu sektördeyiz. Beyaz et üretiminde de ilk 10 firma içerisindeyiz. İstanbul Sanayi Odası'nda da 2011 sıralamasında da 241. sırada yer aldık. AB kriterlerine göre, 'İhracat Ön İzin Belgesi' alan 7 firmadan bir tanesiyiz" diye konuştu.
     Bor, yem ham maddelerindeki yüksek maliyetlerin üretime de yansıdığını dile getirerek, şöyle devam etti:
     "Artan maliyetleri, fiyatları, piyasa belirlediğinden biz, satış fiyatlarına yansıtamadık. Daha sonra, KDV indiriminden dolayı önceleri yüzde 8 olan satış KDV'sinin yüzde 1'e indirilmesinden dolayı devletten KDV alacağımız oldu. 2012'de oluşan KDV alacağımız şu an için 24 milyon lira. Bu tutarı alamadık. Elektrik ve doğalgaz ek maliyetler getirdi. Sektörün daralmasından dolayı özellikle finans kuruluşlarının tavukçuluk sektörüne biraz uzak kalması ve uzun vadeli kredilerden kaçınmasından dolayı da sektör, kredi anlamında darboğaza girdi. Bunun yanında geçmiş yıl içinde 2 sel felaketi, bir de yangın geçirdik. Bu yangından dolayı yaklaşık 9 ay üretim yapamadık. Bu, bizim hem pazardaki payımızı hem ciromuzu hem de karlılığımızı çok fazla etkiledi."
     Yaşanan sıkıntıları Ankara'da faaliyet gösteren Beyaz Et Sanayicileri Derneği Birliği'nde dile getirmeye çalıştıklarını fakat seslerini duyuramadıklarını vurgulayan Bor, şöyle konuştu:
     "Bir çare bulamadık, çözüm oluşturamadık. Bunun yanında tüm firmalarda görülen hastalıklar ve ölümlerden dolayı hem firmamız hem de sektörümüz zarar gördü. Ölümler, yüzde 15'lere kadar çıkınca verim kaybı oldu. Torunlar Gıda ile görüşmelere başladığımızı Sermaye Piyasa Kurulu'na (SPK) bildirdik. Bu, Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda da (KAP) açıklandı. Karşılıklı bilgi paylaşımından sonra şirketimize gelen icra ve hacizlerin ardından, karşılıklı görüşerek görüşmelerin sonlandırılmasına karar verdik. Firmamıza olan icra ve haciz takiplerinden dolayı bu görüşmeler son buldu."
     Hakan Bor, şunları kaydetti:
     "Haciz işlemlerinin başlamasından şöyle bir olay gelişti. Özellikle ilçemizde bulunan küçük alıcılarımızın, duyduğu dedikodulardan dolayı paniğe kapılıp bir an önce 'ben hemen tahsilatımı yapayım' tarzında yaklaşımları oldu. Bundan dolayı alacaklılar da üzerimize gelmeye başladı. Bu da bizim görüşme trafiğimizi tıkadı. Biz de masadan kalkmak zorunda kaldık. Haciz ve icra işlemlerinden dolayı -henüz kalkan bir malımız yok- hesaplarımıza da bloke konuldu. Böylece bizim ödeme yapabilme yetkisinde olduğumuz nakliyeci, yetiştirici, sarım ekipleri ve tedarikçi ödemelerini yapma kabiliyetimiz önlenmiş oldu. Bu arada ham madde alamadık. Ham madde alamadığımızdan dolayı da canlı hayvanları yemleyemedik."
     Bor, hayvanları yemleyemediklerinden dolayı bir dizi kararlar aldıklarını belirterek, "Hayvanlarımızın telef olma korkusundan üretimi durdurma kararı aldık. Üretim, yakın zamanda duracak. Bizim buradaki en büyük amacımız, öncelikle çalışanlarımızı, tedarikçilerimizi mağdur etmeden bu işten yüzümüzün akıyla çıkmak" dedi.
     2012'de 25 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını dile getiren Bor, "Torunlar Gıda'dan sonra Banvit ile bir görüşme başlatıldı. Şu anda bu görüşmeler devam ediyor. Yeni bir Şeker Piliç, bugünkü rakamlara göre ancak 500 milyon liraya kurulabilir."
    
    
    

Bu haberi 337 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir