Şeftali üreticisinden düşük fiyat tepkisi -Mersin'in Erdemli ilçesinde bir grup şeftali üreticisi…

  • Yazı boyutu
Şeftali üreticisinden düşük fiyat tepkisi
  -Mersin'in Erdemli ilçesinde bir grup şeftali üreticisi…

Şeftali üreticisinden düşük fiyat tepkisi -Mersin'in Erdemli ilçesinde bir grup şeftali üreticisi ürünlerinin düşük fiyata alıcı bulmasına tepki gösterdi

Mersin'in Erdemli ilçesinde düşük fiyatlara tepki gösteren bir grup şeftali üreticisi, ürünlerini köy meydanına dökerek durumu protesto etti.
     İlçeye bağlı Çamlı köyü meydanında toplanan bir grup şeftali üreticisi, girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu belirterek, ürünlerinin düşük fiyata satıldığını söyledi. Köy muhtarı İlyas Erdem, Çamlı köyünün bölgenin en büyük şeftali üretim merkezlerinden biri olduğunu, geçen yıl 2 bin 500 dekar alanda 5 bin ton ürün hasat edildiğini ifade etti. Erdem, bu yıl ise rekoltenin 7-10 bin ton arasında beklendiğini, ancak buna karşın fiyatların geçen yıla oranla çok düşük olduğunu belirtti.
     Üreticinin emek vererek ürettiği şeftaliyi 25 kuruşa dahi satamadığını ifade eden Erdem, "Geçen yıl 70 kuruşa satılan ürüne bu yıl 25 kuruşa dahi alıcı bulamıyoruz. Ancak, tüketim alanlarına gidildiğinde fiyatların yüksek olduğunu görüyoruz. Tüccara 25 kuruşa satmaya çalıştığımız ürün tezgahlarda 1-3 TL'den tüketiciye sunuluyor. Elbette vatandaş ucuz şeftali yesin. Ama biz de en azından 80 kuruşa satalım" dedi.
     Normal şartlar altında bir kilo şeftalinin üreticiye toplam maliyetinin 70 kuruşu bulduğunu vurgulayan Erdem, şöyle devam etti:
     "Şu anda şeftalinin fiyatı, maliyetinin altına düştü. Dolayısıyla çiftçi sıkıntıya girdi. Köyümüzün ana geçim kaynağı şeftalidir. Eğer ürettiğimiz ürünler para etmezse köylümüz, çiftçimiz perişan olur. Maliyetini karşılayamayan çiftçiye icralar gelirse çok kötü şeyler olabilir."
     Yetiştirdikleri ürünlerin yüzde 80'inin meyve suyu fabrikalarına 25 kuruşa satılmaya çalışıldığını dile getiren Erdem, "Geçmiş yıllarda köye tüccarlar en az 5 tırla gelirken, şimdi hiçbir tüccar uğramıyor" diye konuştu.
     Üreticilerden Ali Işık da, 1982'den bu yana şeftali yetiştirdiğini belirterek, bu yıl fiyatların tabana vurduğunu, üreticinin masrafını dahi alamadığını söyledi.
     Duruma tepki gösteren üreticiler yanlarında getirdikleri bir miktar şeftaliyi dökerek durumu protesto etti.
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir