Sebze ve Meyve Üretici Örgütleri Hakkında Yönetmelik

  • Yazı boyutu
Sebze ve Meyve Üretici Örgütleri Hakkında Yönetmelik

Sebze ve Meyve Üretici Örgütleri Hakkında Yönetmelik

Sebze ve meyve üreticilerince kurulan tüzel kişiliklerin üretici örgütü olarak belgelendirilmesine ve üretici örgütlerinin faaliyetlerine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Sebze Ve Meyve Üretici Örgütleri Hakkında Yönetmeliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, üreticilerce, Kooperatifler Kanunu, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanunu ile Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri Hakkında Kanuna istinaden kurulan kooperatifler ve Tarımsal Üretici Birlikleri Kanununa göre kurulan tarımsal üretici birlikleri, üretici örgütü belgesi almak kaydıyla üretici örgütü olarak kabul edilecek.
     Üretici örgütü belgesi almak isteyen tüzel kişilerde, şu şartlar aranacak:
     "İlgili kanunlara göre kooperatif ya da tarımsal üretici birliği olarak kurulmuş olması, organik ve iyi tarım uygulamaları kapsamında üretilenler dahil sebze ve/veya meyve üreten ortak veya üye sayılarının en az 50 olması ve bunların Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde tutulan ilgili sistemlere kayıtlı olması, sebze ve/veya meyve üzerine faaliyette bulunması, ana sözleşme veya tüzüklerinin amaç bölümünde, ortak veya üyelerin ürettiği sebze ve meyveleri pazarlamak, ortaklık veya üye şartları bölümünde ise sebze ve/veya meyve üreticisi olmak ibaresine yer verilmesi, vergi mükellefi olması ve ilgili mevzuatla aranılan diğer şartlara sahip olması."
    
     -İlgilendirilecek toptancı hali-
    
     Üretici örgütü, faaliyette bulunduğu yerdeki toptancı hali ile ilgilendirilecek. Bulunduğu yerde birden fazla toptancı hali varsa ilgililerin talebi göz önünde bulundurulacak. Faaliyet gösterilen yerde toptancı hali bulunmaması durumunda üretici örgütü karayolu mesafesi esas alınmak üzere o yere en yakın il, ilçe veya belde merkezindeki toptancı hali ile ilgilendirilecek.
     Gerçeğe aykırı analiz raporu düzenlediği veya bu raporun düzenlenmesini sağladığı tespit edilenlerin üretici örgütü belgesi iptal edilecek, belgesi iptal edilenlerin kayıtları sistemden silinecek ve bunlara belgenin iptal edildiği tarihten itibaren 1 yıl içinde üretici örgütü belgesi verilemeyecek.
    
    
    

Bu haberi 213 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir