Savunma Sanayii Müsteşarı Bayar: -"Yaptığımız şeyin teknolojik üstünlük sağlaması gerekiyor ki…

  • Yazı boyutu
Savunma Sanayii Müsteşarı Bayar:
  -"Yaptığımız şeyin teknolojik üstünlük 
  sağlaması gerekiyor ki…

Savunma Sanayii Müsteşarı Bayar: -"Yaptığımız şeyin teknolojik üstünlük sağlaması gerekiyor ki bir anlam ifade etsin"

Savunma Sanayii Müsteşarı (SSM) Murad Bayar, "Yaptığımız şeyin teknolojik üstünlük sağlaması gerekiyor ki bir anlam ifade etsin" dedi.
     Bayar, SSM Nuri Demirağ Konferans Salonu'nda düzenlenen SSM Teknoloji Kazanım Yol Haritası Sözleşmeleri imza töreninde, başarının anahtarının birlikte çalışabilmekten geçtiğini söyledi.
     Sanayinin belli çalışmalar dahilinde yoğunlaştığı projeleri belli seviyeye kadar getirdiğini ifade eden Bayar, sanayinin imkan ve birikiminin yetmediği noktalarda üniversitelere görev düştüğünü kaydetti.
     SSM, ASELSAN ve üniversiteler arasındaki işbirliğiyle oluşacak teknolojik seviyenin yatırımları daha etkin kılacağını belirten Bayar, "Biz hedeflerimizi dünyanın önünde giden projeler olarak belirledik. Çünkü yaptığımız şeyin teknolojik üstünlük sağlaması gerekiyor ki bir anlam ifade etsin" diye konuştu.
     SSM ile ASELSAN arasında "Eymir", "Gediz", "Kangal" ve "Elmas" projeleri Sözleşmeleri ve bu sözleşmeler altında ASELSAN ile ODTÜ, Cumhuriyet Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü arasında alt yüklenicilik sözleşmeleri taraflarca imzalandı.
     "Eymir", "Gediz" ve "Kangal" sözleşmeleri ile cisimlerden yayılan veya yansıyan ve gözümüzle göremediğimiz kızılötesi ışınları algılayıp elektrik sinyaline çeviren elekto-optik kızılötesi algılayıcıların temel yapı taşlarının geliştirilmesi amaçlanıyor.
     Bu projelerden ayrı olarak, SSM ile ASELSAN ana yükleniciliğinde imzalanan "ELMAS Projesi" ve Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi ve ODTÜ Kimya Bölümü ile imzalanan alt sözleşmeler çerçevesinde, ekran teknolojilerinde kullanılan Organik Işık Yayıcı Diyot (OLED) ve "Grafen" teknolojilerine ilişkin Ar-Ge faaliyetleri yürütülecek.
     Işığı geçirme ve esnek bir elektrot olma özelliği gibi olağanüstü nitelikleri ile birçok teknolojide günümüzde kullanılan malzemelerin yerini alması beklenen "Grafen", 2004 yılında keşfedilmiş ve araştırmacılarına 2010'da Nobel Fizik Ödülü'nü kazandırmıştı.
    
    
    

Bu haberi 354 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir