Savunma Sanayi Teknolojileri Sertifika Programı -Savunma Sanayii Müsteşarı Bayar: -"Sektördeki…

  • Yazı boyutu
Savunma Sanayi Teknolojileri Sertifika Programı
  -Savunma Sanayii Müsteşarı Bayar:
  -"Sektördeki…

Savunma Sanayi Teknolojileri Sertifika Programı -Savunma Sanayii Müsteşarı Bayar: -"Sektördeki yaş ortalaması 30'ların altında. Bu durumun dezavantajları olsa da, bizim bu insan kaynağımızdan en az 30-40 yıl verimli olarak istifade etme şansımız var" -"Sektörümüzde 10 bine yakın nitelikli insanımız var, bu sayıları artıralım. Sürekli eğitim artık konumuz olsun ve bütçelerimizde yer alsın" -ODTÜ Rektörü Acar: -Bugüne kadar Almanya'da, Hollanda'da ve İngiltere'de verilen eğitimler artık Türkiye'de de veriliyor"

Savunma Sanayii Müsteşarı (SSM) Murad Bayar, sektördeki yaş ortalamasının 30'ların altında olduğunu, bu durumun dezavantajları olmasına karşın, bu insan kaynağından en az 30-40 yıl verimli olarak istifade edilebileceğini kaydetti.
     Bayar, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda gerçekleşen Savunma Sanayi Teknolojileri Sertifika Programı Tanıtım Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, geçmişte teknik alanlarda eğitimin yurtdışında alınması gerektiği gibi bir algı olduğunu ama son dönemde yaptıkları yatırımlarla bu bilgileri Türkiye'de üretmeyi amaçladıklarını söyledi.
     Böyle çalışmaların bilgi altyapısının da Türkiye'den beslenmesi gerektiğini vurgulayan Bayar, sektördeki insan kaynağının Türk üniversitelerinden mezun ve çok nitelikli olduğunu ifade etti.
     Bayar, bu kaynağı ülke yararına verimli kılmak zorunda olduklarına dikkati çekerek, sertifika programında bu durumun tohumlarını Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile birlikte attıklarını bildirdi.
     ODTÜ'nün sektör adına büyük önem taşıdığını belirten Bayar, bu çalışmanın ODTÜ ile sınırlı kalmayacağını, diğer üniversitelerle de benzer yada tamamlayıcı alanlarda çalışmaların olabileceğini kaydetti.
    
     -Sektörde yaklaşık 10 bine yakın kişi çalışıyor-
    
     Bayar, sektörün önderlerine seslenerek, "Bugüne kadar bu programa desteğinizi verdiniz. Bundan sonra bunu artıralım. Sektörümüzde 10 bine yakın nitelikli insanımız var, bu sayıları artıralım. Sürekli eğitim artık konumuz olsun ve bütçelerimizde yer alsın" ifadelerini kullandı.
     Paylaştıkça artan tek nesnenin bilgi olduğunun da altını çizen Bayar, sektördeki çalışmaların çıtasını sürekli olarak yukarı çektiklerini, bunun altının çok güçlü doldurulması gerektiğini vurguladı.
     Bayar, temel zenginliklerin insan kaynakları olduğunu belirterek, "Sektördeki yaş ortalaması 30'ların altında, özellikle nitelikli insan kaynağı olarak sektör toplamında 30 yaşın altındayız. Bu durumun dezavantajları olsa da, bizim bu insan kaynağımızdan en az 30-40 yıl verimli olarak istifade etme şansımız var" diye konuştu.
     Bu 30-40 yılın temellerini daha sağlamlaştırarak ve sürekli bilgiye yatırım yaparak çok daha iyi kullanılabileceğine işaret eden Bayar, bu durumun sonucunda Türkiye'den beklenen teknolojik çıktılar ve inovasyonun görülmeye başlanacağını söyledi.
     Bayar, o neslin bugün ilk tur mühendislik projelerini tamamladıklarını ifade ederek, "Şimdi ilk projelerini tamamlayan bu nesil aslında projede belli bir deneyim kazanmaya başladı, deneyimsizliklerini de bu projelerde yüklendik. Bundan sonra o nesil çok daha verimli ve üretken olacak. Biz de bu projelerle onu ivmelendireceğiz" dedi.
    
     -Sağlık ve savunma yatırımları dikkat çekiyor-
    
     ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar da son 10 yılda Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile hızla artan işbirliğine sahip olduklarını söyledi.
     Sağlık ve savunma alanlarının son dönemde en çok yatırım çeken alanlar olduğunun altını çizen Acar, Türkiye'nin Müsteşarlık önderliğinde ve inovasyon temeliyle birlikte uluslararası rekabete giren bir savunma sanayisine sahip olduğunu belirtti.
     Acar, bu gelişmelerle birlikte üniversitelerinin kapısının daha fazla çalınmaya başlandığını da kaydederek, bu durumun da kendileri açısından memnuniyet verici olduğunu ifade etti.
     Acar, sertifika programının bu noktaya denene denene geldiğine işaret ederek, "Taraflar memnun, bu alanda Türkiye uluslararası pazarlarda rekabet edebilecek. Daha önce de farklı alanlarda NATO ve AB gibi uluslararası kuruluşlar adına eğitim verdik. Bugüne kadar Almanya'da, Hollanda'da ve İngiltere'de verilen eğitimler artık Türkiye'de de veriliyor" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir