SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Kösemusul: -"Başka ülkelerde günü kurtarabilmek bile sevinç konusu…

  • Yazı boyutu
SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Kösemusul:
  -"Başka ülkelerde günü kurtarabilmek bile sevinç konusu…

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Kösemusul: -"Başka ülkelerde günü kurtarabilmek bile sevinç konusu olurken, bizler Başbakanımızın açıkladığı 2023 vizyonuna ilişkin hedeflere yürüyoruz"

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, "Başka ülkelerde günü kurtarabilmek bile sevinç konusu olurken, bizler Başbakanımızın açıkladığı 2023 vizyonuna ilişkin hedeflere yürüyoruz" dedi.
     Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin SATSO'da kasım ayı ihracat rakamlarını açıkladığı toplantıda konuşan Kösemusul, devletin ekonomi politikaları ve mevzuatları kurumsallaştıkça, taşlar yerine oturdukça gelinen her aşamanın eğitimini vermek ve güncel değişimleri eş zamanlı takip etmek istediklerini söyledi.
     Kösemusul, 2012'ye "sağlıklı büyüme" ve "diyalog, daha fazla diyalog" parolasıyla girdiklerini belirterek, "Bugüne kadar bunun hep faydasını gördük. Sakarya, KOBİ ve büyük sanayi kuruluşları açısından 2011'de ihracatta ilk 10 il arasında yer almıştır. Hedefimiz, 2023'te ilk 5 il arasına girmektir. Değişimin takipçisi olursak kazanacağız. Kendimizi İstanbul-Ankara arasına sıkışmış değil, konumunu değerlendirmiş ve Karadeniz'den dünyaya açılmış bir Sakarya'ya hazırlamalıyız" şeklinde konuştu.
     Fitch Ratings'in Türkiye'nin kredi notunu "BB"den "BBB"ye yükselttiğini hatırlatan Kösemusul, kararın özünün Türkiye'nin dünyada güvenilir yatırım yapılabilen ülke olduğu gösterdiğini vurguladı.
     "Başka ülkelerde günü kurtarabilmek bile sevinç konusu olurken, bizler Başbakanımızın açıkladığı 2023 vizyonuna ilişkin hedeflere yürüyoruz" diyen Kösemusul, "Türkiye, 2010 ve 2011'deki yüksek oranlı büyümelerin ardından 2012'de yumuşak iniş pozisyonundadır. 2015'e kadar yüzde 4-5 aralığında kalması beklenen büyüme, Avrupa'nın içinde bulunduğu durum göz önüne alındığında oldukça önemli ve başarılı olarak değerlendirilmektedir" ifadelerini kullandı.
    
     -"Otomotiv Şehri Sakarya çalışmaları ile kapılarımızı dünyaya açacağız"-
    
     Orta vadeli programın ihracata yönelik hedefleri ve geleceğe yönelik öngörüleri netleştirdiğine dikkati çeken Kösemusul, yenilikçi fikirler ve Ar-Ge'ye dayalı üretim süreçlerinin desteklenmesi, Girdi Tedarik Stratejisi'ne (GİTES) yönelik eylemlerin hayata geçirilmesi, ihracatta pazar çeşitliliğinin artırılması çalışmalarının vizyon çalışmaları için altyapı oluşturduğunu kaydetti.
     Kösemusul, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) projelerini takdirle karşıladığını, TİM'in yaptığı çalışmalarla 2023 hedefinde büyük payları olacağına inandığını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün de açıkladığı gibi otomotiv sektörü gayri safi yurt içi hasıla, ihracat, istihdam, dışa açıklık ve makro ekonomik büyüklük açısından Türkiye için en önemli rolü oynamaktadır. İnanıyoruz ki Otomotiv Şehri Sakarya çalışmaları ile kapılarımızı dünyaya açacağız. Bu programın gerçekleşmesi için SATSO olarak üyelerimiz için SAİGEP Projesi uyguluyoruz. Makine ve metal imalatçıları sektöründeki firmaları düzenli ihracatçılar haline getirmek ve böylece Sakarya'nın ihracatını geliştirmek adına yürüttüğümüz çalışmalardan sonra diğer sektörlere yönelik de proje yürütülecektir.
     Üretim anlayışımızı hibe, destek, teşvik programıyla buluşturarak daha da büyüyeceğiz. TİM'in de konuyla ilgili çalışmaları olduğunu, TİM'in katkılarıyla Otomotiv Ar-Ge Projesi Pazarı ve Tasarım Yarışması yapıldığını biliyorum. Çalışmaları yakından takip ederken, bu yönde birlikte bir çalışma yapma arzusunu da buradan dile getirmek istiyorum."
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir