"Saros Körfezine LNG terminali!"

  • Yazı boyutu
"Saros Körfezine LNG terminali!"

Enerji Bakanı Yıldız: Boğazlardan daha fazla tanker geçmesini istemiyoruz, Ukrayna sıvı doğalgaz terminalini Karadeniz'e değil Türkiye'ye inşa etsin

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ukrayna'nın doğalgaz tedariğiyle ilgili konuda farklı projeler geliştirilebileceğini belirterek, ''Karadeniz'deki bir enerji terminaline boğazlardan geçecek artı yükün bizim tarafımızdan olumlu karşılanmadığını hep beraber biliyoruz. Biz, boğazların yükünü hafifletmek için uğraşıyoruz. birlikte gerçekleştirilecek bir projeyle, LNG (sıvı doğalgaz) terminali Karadeniz yerine Saros Körfezi'ne yapılıp buradan Ukrayna'ya ulaştırılabilir'' dedi.

Yıldız, Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Muhammed bin Salih el Sada ve Ukrayna Enerji ve Kömür Sanayisi Bakan Yardımcısı Volodymry Makuha ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'ye doğalgaz kaynaklarıyla ilgili ihtiyacını karşılamak ve Ukrayna ile birlikle yapılabilmesi halinde bir proje geliştirmek üzere bir araya geldiklerini ifade etti.

Türkiye'nin artan doğalgaz ihtiyacını önemli kaynak ülkelerinden biri olan Katar ile de telafi etmek ve bunu artırmak istediğini dile getiren Yıldız, yaptığımız çerçeve anlaşmalarıyla beraber hem spot hem de uzun dönemli kontratlar için önemli mesafe katedildiğini, bunu ticari sözleşmelerle, gerek fiyat gerekse diğer şartlarıyla beraber tamamlamak gerektiğini söyledi.

Yıldız, soruları yanıtlarken, daha önce Ukrayna'nın Karadeniz Bölgesi'nde bir LNG terminali yapmaya yönelik bir isteğine ilişkin bir soru üzerine, Ukrayna'nın doğalgaz tedariğiyle ilgili konuda farklı projeler geliştirilebileceğini belirterek, şöyle dedi:

''Karadeniz'deki bir enerji terminaline boğazlardan geçecek artı yükün bizim tarafımızdan olumlu karşılanmadığını hep beraber biliyoruz. Biz, boğazların yükünü hafifletmek için uğraşıyoruz. Farklı bir yerde enerji terminali kurulup Ukrayna'nın hedeflerine yardımcı olabileceğimizi, doğalgaz tedariğiyle ilgili çalışma yapabileceğimizi, beraber heyetler dahilinde bu çalışmayı yapabileceğimizi ilettik. Görüşmelerimiz devam ediyor.''

TPAO'NIN IRAK'TA KAZANDIĞI İHALE
Bakan Yıldız, dün TPAO'nun Kuzey Irak'ta kazandığı ihaleye ilişkin bir soru üzerine, sadece Kuzey Irak ile değil merkezi hükümet ile de yürütülen çalışmalar olduğunu dile getirdi.

Yıldız, şunları söyledi:

''İster Kuzey Irak'la olsun ister merkezi hükümetle olsun, her birinin Irak'ın toplam bütünlüğüyle beraber değerlendirildiğini, bütün gelirlerin Irak halkıyla ortak paylaşıldığını bildiğimiz için onun biz ayrısını gayrısını görmüyoruz. Yeter ki Irak'ın hızlıca normalleşmesiyle alakalı yürüttüğümüz projeler Türkiye açısından devam etsin. Türkiye herhangi bir ülke değildir Irak için, son derece önemli bir komşudur, kardeş ülkedir. Bizim enerji projeleriyle geliştireceğimiz bütün yapının, merkezi Irak hükümetiyle beraber yapıldığını bir kez daha vurgulamak isterim. TPAO'nun bu ihaleyi almış olmasında iki ülkenin kardeşliğine vurulmuş farklı bir damga olarak bilinmesini isterim. Ayrı bir çalışma yürütülmemektedir. Bütün çabalarımız ister Kuzey Irak'ta isterse merkezi hükümette olsun hepsi Irak'ın bütünlüğüyle alakalı çalışmalardır.''

TÜRKİYE'YE NE KADAR LİKİT GAZ VERİLECEK?
Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Muhammed bin Salih el Sada, Katar olarak Türkiye ile LNG alanında 2 yönde işbirliği yaptıklarının, bunlardan birinin master gaz alım kontratı olduğunu ve iyi işlediğini belirterek, ''Diğer anlaşma, uzun vadeli ve 2 milyon tonluk anlaşma, şu an görüşmelerimiz devam ediyor'' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Muhammed bin Salih el Sada ve Ukrayna Enerji ve Kömür Sanayisi Bakan Yardımcısı Volodymry Makuha ile görüştü.

Sada, görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, görüşmede özellikle enerji alanındaki ikili ilişkileri ele aldıklarını ifade ederek, Katar'ın mevcut işbirliğini daha da güçlendirmek ve daha ileriye taşımak için hazır olduğunu söyledi.

Mevcut LNG tedarikine ilişkin anlaşmalar ve LNG tedarikine ilişkin uzun vadeli yeni anlaşmalara ilişkin görüştüklerini anlatan Sada, bir diğer konunun da Katar'ın Türkiye'deki olası yatırımları ve enerji alanındaki potansiyelleri değerlendirmek olduğunu kaydetti.

Sada, Türkiye'ye ne kadar LNG tedarik edeceklerine ilişkin bir soru üzerine, ''Katar olarak Türkiye ile LNG alanında 2 yönde işbirliği yapıyoruz. Biri master gaz alım kontratı, spot kontrat diyebileceğimiz bir kontrat. Buna göre gazın miktarı ihtiyaca ve zaman göre tespit ediliyor. Bu kontrat iyi işliyor. 2 Türk şirketiyle çalışıyoruz. Diğer anlaşma, uzun vadeli ve 2 milyon tonluk anlaşma. Şu an görüşmelerimiz devam ediyor'' dedi.

"FARKLI FIRSATLAR FARKLI OPSİYONLAR"
Ukrayna Enerji ve Kömür Sanayisi Bakan Yardımcısı Volodymry Makuha ise Türkiye ile işbirliğine önem verdiklerini ifade ederek, Ortadoğu ülkeleri ile yapılacak işbirliği sayesinde ülkelerin menfaatlerine olacak projeler ve Türkiye'deki partnerleriyle birlikte yeni projeler, ek güzergahlar geliştirebileceklerini düşündüklerini söyledi.

Makuha, Ukrayna'nın Karadeniz Bölgesi'nde bir LNG terminali yapmaya yönelik isteğine ilişkin bir soruya, ''Bu proje bizim için iyi bir şans ama bu projenin dışında da farklı fırsatlar, farklı opsiyonlar var'' dedi.

Kaynak: Habertürk


Bu haberi 267 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir